logo Silvarium tisk

Zvěř v Česku sežere podle ekologů průměrně šedesát procent vysázených listnáčů a jedlí. Brání tak obnově lesů zničených kůrovcem. Pomoci by měla chystaná novela mysliveckého zákona, podle ekologických organizací z ní ale vypadla důležitá část. Zároveň navrhují, aby mohli lovit nejen myslivci, ale i vlastníci lesů.

Vlastníci lesa jsou v posledních letech v složité situaci. Ze smrků se stala oběť kůrovcové kalamity, od monokultur se proto snaží hospodáři upouštět. Jenže v cestě jim stojí další protivník – přemnožená lesní zvěř. Té sice smrky moc nechutnají, za to se ale s gustem pouští do listnatých stromů a jedlí.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

-2 # bergfreund 2020-02-19 11:57
Lesu zdar...jsem sám výkonný lesník...tyto zde vedené debaty jsou uplně na nic....když jsou ti souk .vlastníci lesů tak perfektní,tak proč se hlavně jejich nečinností a čekáním na dotace přemnožil kůrovec v jejich lesích do takového stavu, proč zemědělci nezmenší výměry,pěstují pouze řepku,kukuřici a ostatní dotované plodiny,kde se zvěř množí..proč se staví za miliony oplocenky,které jsou už druhý den nefunkční..kde jsou okusové dřeviny..vše je proředěné harvestry..už od prořezávek bez možnosti ponechat zvěři okus...je to zde vše postavené opačně....napřed peníze a pak výkon...tj vše špatně...a státní správa také nekoná..tj ten problém....proč neHnutí Duha nekoná vůči agropodnikům,proti nekonajícím soukromníkům...tj pro ně nezajímavé a u agropodniků s vládní účastí musí držet hubu... :lol: :D :-x :-x
+8 # Starý 2020-02-19 13:38
Také jsem "výkonný lesník", majitel lesa.
Nerad bych mezi nás lesníky a majitele drobných lesů zasahoval a byl bych raději za to být pospolu a tak jen upřesním.
Zvěř se nemnoží jen v polích, ale i v lesích-chyba v podání.
Nečinnost malých, jednoduché, po tom, co jim po náletu z majetků LČR v dnešní době zbývají oči pro pláč, musí kalkulovat, pomoc=0, prodej=0, možnost skládkování dřeva =0, dotace na stroje=dlouhodobá 0, nákup sadby=0, v případě vykácení do dvou let zalesnit =0, ....a tak podobně.
V mém případě potřebuji ze svého lesa každý rok palivo a nějakou kačku na náklady po masivních škodách přemnoženou zvěří.
Prodám, neprodám tak jak dál, bohužel proti škodám zvěří musím bojovat co to dá !!!
No a souše v lese ponechám co nejdéle a každý rok si udělám v klidu palivo, které nevím, proč bych měl za rok po zpracování a neprodeji souší kupovat a své nákladně někde skládkovat, což se nikomu kdo bere dotace na pole nelíbí, u silnic to nelze a co pak se schnilým dřevem.... nastojato to nenítak strašné a nemusím dále řešit půjčky na zalesnění a zejména oplocení, bez kterého to nejde.

Ale to je realita asi většiny "malých vlastníků lesů"

Tak jak to je od vás myšleno?

Nejsem zemědělec, který bere dlouhodobě na 1 ha plošnou dotaci od cca 5000 do 35 000,- + dotace na stroje a zařízení.
Až se tento stav srovná, tak uvidíme...

Okusové plochy, v lese jich mám neurekom. Ale ...Ale....při stavech zvěře na 1500-1700 % navíc, nových druzích zvěře v lese-daněk, muflon, sika- oproti před dvaceti lety, kdy okusové plochy v pohodě stačily a pěstoval jsem bez oplocení je dnes opravdu problém a staronové druhy sadby JD,BK,DB,JDO,DG a pod. si tito vždy bezpečně najdou a to i v myslivci poškozovaných plotech, a stačí jen den či dva než to poškození odhalím.

Tak věřte hubu držet nebudu a za vším co uvádím si stojím a mohu vás osobně v praxi přesvědčit !!!
+8 # Starý 2020-02-18 07:32
Cituji Jiří Faltýnek:
když si někdo vysází na kraji lesa jedle s bukem a neoplotí to a ani nenatře repelentem proti okusu, tak ať si pak nestěžuje.. a v případě oprávněných škod, jsem se nesetkal, že by nedošlo ke kompenzaci... to jen křičí vlastníci, kteří neznají náležitosti vymáhání škod...

To si nemohu na svém majetku vysadit co chci? Zejména v dnešní demokratické době ??? Kde to jsme!!!!
A druhá věc, i když na okraji pole vysadím JD či BK, ale i SM, tak do ochrany mazáním je cca 4-5 měsíců, za tu dobu přemnožená zvěř s bolavým žaludkem z chemnuté řepky či obilí mi stromky spase...

Už jste někdy v takových honitbách zalesnil a zajistil les??
Bohužel to tak nevypadá...

Nejen, že si myslivci budou navyšovat nelegálně stavy spárkaté zvěře na našich pozemcích, které pak nechají pást naší výsadbu, ale ještě nám budou kázat co můžeme zalesňovat a kde?
Prosím, co je to za odborníky na les??

Hodnotím odbornost tak jak vy!
Ještě dodám, že bez zbrojního průkazu bude těžko někdo střílet.....a ten není jen tak na oko, jak kázání myslivců ohledně škod a stavů zvěře..
-19 # Jiří Faltýnek 2020-02-17 16:45
Nikdo nikomu nezakazuje, aby si kdokoli udělal lovecký lístek, zbrojní průkaz a později se přihlásit do honitby, kde má vlástník svůj pozemek. Ale bez průpravy v myslivosti, dát člověku flintu a střel si co chceš, je opravdu nešťastné.. a problematika škod ?? Jako myslivecký hospodář si nedovolím vlastníka pozemku na kterém jsou škody zvěří vyhodit, ale je také duležité říct, že musí byt i ze strany vlastníka pozemu aktivita v minimalizaci škod, tzn. když si někdo vysází na kraji lesa jedle s bukem a neoplotí to a ani nenatře repelentem proti okusu, tak ať si pak nestěžuje.. a v případě oprávněných škod, jsem se nesetkal, že by nedošlo ke kompenzaci... to jen křičí vlastníci, kteří neznají náležitosti vymáhání škod...
+12 # Starý 2020-02-18 06:56
Náležitosti škod znám, jsou na prd, a neřeší skutečnou ztrátu !!!
Již skoro půl století mám lovecký lístek, zbraně a vše potřebné, jen myslivečkové se bojí mi dát možnost škody snižovat a hradit čas který tím strávím.
Ostatně mé malé lesy jsou na několika honitbách a člověk by to nestíhal... ono nastřílet za rok cca dle mého odhadu 100-120 ks myslivečky neodstřílených kusů zvěře a pak ji ošetřit není reálné.
Dříve (před cca 20 lety) tu bylo o cca 1500 % spárkaté méně....
Či jak jste to myslel s tou nečinností?
Pak tedy stojí dnešní spolková činnost na jednotlivcích.... a pak dalších, kteří si dojdou jednou za rok střelit kus masa a naplnit bezpracně vlastní mrazák? a pak pohoda u televize....
+9 # Vladimír Pelíšek 2020-02-18 11:28
Pane Faltýnku, proč si raději vy neoplotíte zvěř? Dle jaké logiky je povinen oplotit, natřít apod. své kultury či nálety majitel lesa, zatímco myslivec může ponechávat "svou" zvěř ve volnu?? Jste snad nějaká nadřazená kasta, která má větší práva, než majitelé pozemků?
Upřímně: skončíte, a to už velice brzy. Dnes už dávno nejste v očích veřejnosti těmi laskavými ochránci zvířátek, která by pomřela hlady, nebýt vámi naplněných krmelců. Ani těmi hodnými strýčky, kteří jen tu a tam zastřelí se slzou na víčku nějakou srnečku, kterou mají jinak skoro za vlastní dítě.
Naopak, jste parta prolhaných podvodníků, lhářů a parazitů na majetcích druhých, zlodějů, kterým jejich perverzní střílecí koníček musí platit celá tato společnost, ať už chce nebo nechce. A věřte tomu, že ani úplatky ve formě lovu u vlivných politiků vám už do budoucna nepomohou, protože nadejde čas - a to už velice brzy - kdy pokud se nějaký politik přizná, že je fandou lidové myslivosti, bude to stejné, jako by se dnes vyznal z lásky k dětské pornografii.
-16 # Jiří Faltýnek 2020-02-18 12:04
Nemá smyl tady reagovat na takovéto příspěvky, protože problematika zvěře je poněkud širší pojem, než velice úzký pohled vlastníka pozemku. Jetliže, tady považujete zveř jako parazity a les jako kukuřičné pole. Tak si tak čiňte. Podle mě je vše o nalezení širší spolupráce myslivců, lesníků i zemědělců, ale dokuď tady každá skupina bude řvát do éteru pouze své zájmy bez ohledu na možnosti a potřeby jiných zainteresovaných skupin, tak se řešení opravdu nenajde... Bohužel to je dnešní politika státu, kdo víc řve, ten víc dostane..
+10 # Starý 2020-02-18 12:22
ÓÓ pane mysliteli, nekrmíte těmito planými argumenty tuto společnost již pěknou řádku let a při tom si děláte jen své Hoby za výsledky naší plané práce a stále spoléháte, že někdo z vašich kamarádíčků vše zaretušuje....
Váš čas je naplněn a pokud nedojdete pokorou k opravdu chovu zvěře a ke skutečnému mysliveckému uplatnění jak bývávalo, tak vám hrozí zánik.
A pokud máte "potřebu", jak uvádíte, na našem majetku, tak vězte, že musíte naslouchat našim názorům, názorům vlastníků lesů a i polí.

Ano v dnešním stavu myslivosti jste udělali ze zvěře" drasticky přemnožené parazity" a z lesů děláte "celoročně spásané kukuřičné pole", čehož ani na běžném kukuřičném poli nelze běžně docílit, jelikož se oproti lesu, pěstuje pouze cca 5 měsíců.

Važte svá slova a argumenty....

Pročpak nemáte v lesích bažanty a koroptve?
Odpovím vám, o ty se musíte starat, ty se sami nenapasou a v zimě potřebují péči a ochranu a toho nelze od televize z teplíčka docílit a v neposlední řadě ten mrazák se plní pomalu co ?

Věřte, koroptve a bažanti výsadbám neškodí....
+14 # Vladimír Pelíšek 2020-02-18 16:51
Blahopřeji ke schopnosti vytvořit několik vět a neříct jimi naprosto nic. Vy opravdu zřejmě nechápete, pane Faltýnku, že zvěř je podmnožinou ekosystému, v němž žije (tedy lesů, luk, polí atd.) a nikoliv naopak. Nelze tedy nadřazovat zájmy složky takovéhoto ekosystému nad zájmy celku.
Stavy zvěře (jakékoliv) se musí bezvýhradně odvíjet od stavu, reálných možností ekosystému, v němž tato zvěř žije či má žít. Mám-li například byt 1+kk, nemohu v něm chovat koně, tak velí elementární logika. Mám-li krajinu zamořenou neúživnými smrkopoli, lány řepky a kukuřice, nemluvě samozřejmě o zástavbě, mohu mít zase jen takové stavy té či oné zvěře, která se zde uživí, přežije, a to bez umělých opatření typu přikrmování apod.
Stavy spárkaté zvěře, které současné myslivecké hospodaření v krajině udržuje, jsou naprosto naddimenzované, protože reálné možnosti krajiny ignorují. Chybí-li zdroje potravy pro vámi přemnožovanou zvěř, pak to pro vás není signálem k její redukci, ale ke zvýšení intenzity umělého přikrmování. Měl-li bych se vrátit k příkladu s koněm v 1+kk, bylo by to stejné, jako byste se jednostranně rozhodli zabrat si pro jeho chov celé patro paneláku, s tím, že byste nespokojeným sousedům nanejvýš nabídli nějaké směšné odstupné.
Jen od 30.let 20. století do let 90. dvacátého století vzrostly PRŮMĚRNÉ stavy spárkaté v ČR 5-8x! Realita je neúprosná: zájem na zdravém životním prostředí, tedy na tzv. mimoprodukčních fcích lesa, je ve veřejné sféře JEDNOZNAČNĚ NADŘAZEN zájmu úzké skupiny (myslivců) na chovu té či oné zvěře. S tím nic nenaděláte, a zejména s nynější doslova revoluční změnou v českých lesích se i vy budete muset konečně podívat pravdě do tváře.
+7 # Starý 2020-02-19 07:12
Dodám p. Faltýnku, rozhodně jako vlastník lesa pro vás nejsem jak uvádíte "někdo".
Bez mého vlastnictví by nebylo zvěře a ani vás.
Ale jsme, ještě "doufám" demokratická společnost.
Tak pokud mi chcete určovat, co budu na svém vlastnictví dělat, je zcela legitimním předpokladem, že i já vám něco určím...
Například odstraňte svůj dům, a oploťte a chovejte si tam svou přemnoženou u a často i zcela nepůvodní zvěř, kterou jako myslivci zavádíte ne do obor a farmových chovů, ale do honiteb a ve velkém !!!
Dle mého jde o zcela vyrovnanou věc a tedy i legitimní nárok !!
Chápete již svá slova?

Pokud ještě stále nechápete....
Tak jinak...

S těmi "vašimi" - nejde o přírodní bohatství, ale záměrně vámi chovanými, daňky, muflony, sikami a dále zamořujete již řadu let tuto zemi v podobném duchu, jako se v dnešní době šíří "hraboši", což je ale pro naše média jednoduché a laciné téma.
Obdobně je to i na "Ministerstvu zemědělství" - u hrabošů jim žádný kamarádíček nehrozí prstem !
+10 # Starý 2020-02-17 13:11
Ano, v tomto hnutí Duha fandím a je opravdu škoda, že stát nevnímá vlastníky lesů, ale to je asi součást řízené likvidace malých vlastníků lesů - státem.....

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě