VIMPERK Chystají se úpravy, které Vimperk nezažil 100 let. Tak mluví šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec o pracích, které na zámku začnou po skončení hlavní sezony a potrvají několik let. Budou se nejprve týkat horní části areálu, kde mimo jiné sídlí i Muzeum Vimperska.
„Dva roky jsme projektovali, plánovali a prováděli průzkumy a teď už víme, že můžeme počítat s více než 110 miliony z evropských dotací," říká Pavelec.
* Co všechno se na zámku změní?
Na horním zámku chceme vybudovat standardní prohlídkovou trasu, která bude zaměřena především na období, kdy zámek vlastnil rod Novohradských z Kolowrat. Zatím o nich víme málo, archivní materiály téměř neexistují. Ale rozvoj a nejslavnější epocha Vimperka se vážou právě k tomuto rodu.
* Na horním zámku ale sídlí také muzeum. Jaké změny plánujete tam?
Zásadní. Muzeum se opravdu výrazně rozšíří. Budeme v něm pracovat s fenoménem místa, Vimperku jako středisku sklářské výroby a tiskařského řemesla. Část expozice bude věnovaná vichřici, která v roce 1870 zničila velkou část lesů na Šumavě, a tomu, co následovalo po ní, tedy i rozvoj dřevařských řemesel. Navážeme reflexí proměny Šumavy v umění. Centrem této pokladnice bude Váchalova Šumava romantická a umírající. Muzeum bude otevřené i v zimě.
* A dolní zámek?
I na jeho proměnu teď sháníme peníze a myslím, že práce by do dvou let mohly začít i tam. Kromě renesančního sálu, který se dočká úplné rehabilitace, nabízí tato část areálu i krásné zahrady. Celý tento prostor chceme využít k pořádání kulturních akcí.