Zvýší výrobu a sníží vliv na životní prostředí
Štětí – S nástupem nového ředitele Mondi a. s. se naskytla vedení města příležitost k navázání užší spolupráce a získání větší informovanosti o firmě. Zvláště, když se chystá v příštích deseti letech významně investovat do modernizace provozů s cílem zvýšit výrobu buničiny a papíru. Jednoho jednání se zúčastnili i členové zastupitelstva.
Projekt EcoFlex by se měl realizovat ve dvou etapách, startuje už letos a jeho ukončení se předpokládá v roce 2027. Modernizace se dotkne všech provozů, za nejdůležitější je považována výstavba nového regeneračního kotle, pořízení nové turbíny, úprava SB linky, kaustifikace, odparky, varny Kamyr a navazujících kapacit výroby papíru. Projekt předpokládá snížení výrobních nákladů a vlivu na životní prostředí.
Projekt předpokládá zvýšení výroby nebělené sulfátové buničiny na 660 tisíc tun za rok, což jeo200 tisíctunvícnež dosud. O více než 80 tisíc tun vzroste roční výroba bělené sulfátové buničiny a o téměř 640 tisíc tun výroba papíru. Víc jak čtyřikrát, na 384 tisíc tun za rok, se zvýší zpracování sběrového papíru.
Společnost v závěru loňského roku předložila svůj záměr do zjišťovacího řízení o posouzení vlivů na životní prostředí, ke kterému se vyjadřuje i Městský úřad ve Štětí. Je zarážející, že k předloženému oznámení neobdrželo Ministerstvo životního prostředí žádnou připomínku od veřejnosti. „S novým ředitelem jsme se už několikrát sešli, poprvé i se členy zastupitelstva a dohodli se na rozšíření informovanosti i ve vztahu k veřejnosti. Mondi je významným partnerem našeho města, přispívá k jeho rozvoji a mimo jiné dodává do domácností teplo. Modernizaci výroby vítáme, zvláště když přinese avizované zlepšení životního prostředí, snížení zápachu a hlučnosti a bude zárukou zaměstnanosti našich obyvatel. Po dokončení modernizace by údajně mohlo najít práci v Mondi dalších 100 zaměstnanců," uvedl Miroslav Andrt, místostarosta města.
Z jednání s novým ředitelem Mondi a. s. vyšel návrh na obnovení činnosti společné komise, která se zaměří na odstraňování ekologické zátěže způsobené firmou Mondi. Výsledkem je ustavení výboru pro životní prostředí, poradního orgánu městského zastupitelstva. Z osmi institucí, které se v rámci zjišťovacícho řízení k projektu EcoFlex vyjádřily, vyžaduje například Krajský úřad Ústeckého kraje zpracovat rozptylovou studii, v níž bude podrobně řešen příspěvek modernizace včetně dopravy ke stávající imisní situaci území. Dále žádá specifikaci zařízení k omezení emisí zapáchajících látek u kalových nádrží.
Město Štětí požaduje zaměřit se v dokumentaci na řešení otázek emisí zapáchajících látek, hlučnosti provozu a na dopravu. Žádá rovněž důsledné hodnocení provozu jako celku, v porovnání současného a nového stavu.
Městský úřad v Litoměřicích žádá dopracování dokumentace o posouzení vlivu záměru na krajinný ráz, o provedení dendrologického průzkumu nebo o záměr využití odpadních kalů.
Česká inspekce životního prostředí chce, aby v dokumentaci vlivů byly podrobně popsány všechny dotčené zdroje znečištění ovzduší včetně porovnání bilance emisí znečišťujících látek ze současných a nových zařízení a opatření ke snížení emisí pachových látek.
Vedle projektu EcoFlex se v nejbližších letech bude v sousedství papírenského areálu stavět velká pila Labe Wood. Ta by mohla při ročním zpracování milionu kubíků dřevní hmoty zaměstnat dalších zhruba 150 lidí. Dřevní odpad ze zpracování kulatiny bude využit při výrobě v Mondi.
Nová pila bude stát zhruba 1,95 miliardy korun a investor pro ni získal pobídku ve forměslevy na dani.
Mondi a. s. díky modernizaci zvýší roční výrobu nebělené sulfátové buničiny o 200 tisíc tun a papíru o téměř 640 tisíc tun. Víc než čtyřikrát, na 384 tisíc tun za rok, vzroste zpracování sběrového papíru.