logo Silvarium tisk
Živočišná výroba
Jiří Křepelka

Mistrovství Evropy v kombinované soutěži dvojspřeží chladnokrevných koní zažije Klokočov u Vítkova. Třetí ročník prestižní záležitosti se koná v areálu hřebčína Františkův Dvůr v sobotu 12. září. Hlavním pořadatelem mistrovství je Asociace svazů chovatelů koní ČR, uznaná organizace vedoucí plemenné knihy a šlechtící rovněž chladnokrevníky - norika, slezského norika a českomoravského belgika.

„Pokračujeme v započaté tradici a jako pořadatelé se střídáme s našimi slovenskými partnery. Čeští vozatajové jsou zatím absolutní: v roce 2007 totiž vyhrál při premiéře ME Jan Blizňák a loni ho v Dobšiné vystřídal Oskar Sněhota,” řekl Zemědělci MVDr. Jaroslav Dražan, prezident Asociace (ASCHK).

Z pole do lesa

Chladnokrevníci byli v historii šlechtěni pro těžkou práci v zemědělství, ale v dnešní době jen těžko nacházejí uplatnění a zájem o jejich chov logicky klesá.
„Naší povinností je udělat pro zachování těchto plemen budoucím generacím maximum. Soutěžemi chladnokrevníků chceme populární formou přiblížit lidem nejen práci koní v lese, ale chladnokrevné koně jako takové,” vysvětluje první muž ASCHK.
Chladnokrevná plemena již ztratila přímý význam v zemědělství a snižuje se i jejich uplatnění v lesích. Asi 10 % lesní produkce je ale stále přibližováno koňmi.

„Asociace jako chovatelské sdružení má zájem o zachování této práce nejen z důvodu odbytu koní, ale především pro udržení jejich typické vlastnosti, pracovní ochoty a výkonnosti. Práci při přibližování dřeva můžeme hodnotit jako ekologický technologický prvek. Chceme vytvořit podmínky pro uplatnění koní a jak jsem již řekl, předvést jejich schopnosti široké veřejnosti,” dodává Dražan.
Letos vyhlášený projekt „Lesy pro koně a koně pro lesy” proto zůstane aktuální i v dalších letech.

Františkův Dvůr

Pro prezentaci chladnokrevníků v soutěžích je třeba najít takové prostředí, které je pro ně přirozené a bude vyhovovat prověření jejich užitkových vlastností. Jsou to přírodní areály, agroturistická centra nebo střediska chovu koní. Takové prostředí je pozitivní rovněž pro veřejnost vyhledávající stále víc kontakt s přírodou. Podle zmíněných kritérií vybírala ASCHK imísto konání mistrovství Evropy.
Nakonec se rozhodla pro tradiční centrum chovu a užití koní do lesa, a tím je v České republice právě hřebčín Františkův Dvůr v Klokočově u Vítkova. Společnost chová slezského norika a historicky první ME v roce 2007 tam dopadlo skvěle.
Celospolečenskou váhu mistrovství Evropy dodává jistě i záštita ministra zemědělství, prezidenta agrární komory, ředitele SZIF, hejtmana Moravskoslezského kraje a předsedy zemědělského výboru Parlamentu ČR. Na finanční podpoře akce se podílejí především MZe a státní podnik Lesy ČR.

Sedm dvojek

Soutěž ME se skládá z klasické kombinace formanské jízdy, ovladatelnosti v kládě a těžkého tahu. Disciplíny jsou hodnoceny samostatně a poté kompletně. Nominaci na mistrovství určily výsledky kvalifikačních kol, takže diváci uvidí kromě nejlepších dvojspřeží z ČR elitu ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Itálie.
Mistr Evropy z roku 2008 Oskar Sněhota se svým párem hřebců Nar - Buntek je na startovní listinu zařazen automaticky. Finále si během sezóny vybojovalo ještě šest dalších dvojspřeží. Ta povedou Jan Blizňák, Pavel Reichl, Vladimír Hajtmar, Václav Mišák, Mojmír Kubíček a Pavel Kaluža.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě