Název: Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele Šumavského národního parku
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 30.03.2007
Moderátor: Ondřej Černý
Relace: Stalo se dnes
Moderátor (Ondřej Černý):
Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele Šumavského národního parku Aloise Pavlička. Na jeho místo jmenoval dosavadního náměstka parku Františka Krejčího, který dosud stál v čele státního fondu životního prostředí. Tam ho nově nahradí Petr Štěpánek. Proč takové personální rošády? Otázka pro ředitele Odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara. Dobrý večer.
Host (Jakub Kašpar):
Dobrý večer vám i posluchačům.
Moderátor (Ondřej Černý):
Proč tedy takovéto změny?
Host (Jakub Kašpar):
Já bych tomu neříkal rošády. Ta změna má velkou logiku. Ta změna na pozici ředitele správy Národního parku Šumava vyplývá ze zájmu pana ministra posílit vedení parku zejména v té aktivitě při spolupráci s obcemi a při jiné spolupráci na rozvoji šetrného turistického ruchu, ale také na realizaci té koncepce ochrany přírody a managementu v lesích národního parku. Tam nepochybně pan inženýr Krejčí bude tou správnou osobou. Má dlouholeté zkušenosti i s vedením parku, protože, jak jste i říkal v tom úvodním vstupu, on pracoval jako náměstek ředitele správy parku a ta spolupráce s bývalým ředitelem panem Pavličkem bude nepochybně velmi dobrá, protože pan Pavličko na správě parku zůstává v managementu.
Moderátor (Ondřej Černý):
Není to tedy tak, že pan ministr byl nespokojen s prací pana Pavlička?
Host (Jakub Kašpar):
Naopak pan ministr dnes se k tomu vyjadřoval i na tiskové konferenci na Ministerstvu životního prostředí a zopakoval tam znovu to, že naopak si velmi váží práce pana ředitele Pavlička, kterou on odvedl na ve své funkci ředitele správy parku. Pan ministr zdůraznil i to, že to nebyla práce jednoduchá, protože jak asi všichni posluchači vědí, ta židle ředitele zrovna šumavského parku je židlí docela horkou a jak řekl pan ministr, pan ředitel musel pracovat často v situaci, kdy na něj bylo vyvíjeno řada tlaků i včetně velkých tlaků politických. Takže ta práce, která za ním zůstává, je velmi dobrá. Pan ministr ji velmi ocenil.
Moderátor (Ondřej Černý):
Na post šéfa Státního fondu životního prostředí byl vybrán Petr Štěpánek. Proč právě on?
Host (Jakub Kašpar):
Pan Štěpánek byl vybrán proto, že má zkušenosti z oblasti projektů jednak z dotačních v tom smyslu, že má nějaké zkušenosti ze strany těch žadatelů o dotační prostředky, tak ze strany prezentace těch dotačních systémů. On má za sebou zkušenost z vydavatelství Ekonomia on-line, kde mimo jiné realizoval projekty, jako je Dotace.cz nebo spolupracoval na evropském informačním portálu Euroskop pro úřad vlády dříve. Takže má velmi dobré zkušenosti v prezentaci těch relativně velmi složitých mechanismů, kterými je možné čerpat prostředky z evropských strukturálních fondů a to bude velmi důležité v tom nadcházejícím období, protože po polovině letošního roku se bude odstartovávat celá řada operačních programů - mimo jiné i operační program životní prostředí, pro něhož právě Státní fond životního prostředí je platební agenturou - implementační agenturou. Takže na tu srozumitelnost pro ty žadatele chce Ministerstvo životního prostředí a pan ministr Bursík klást velký důraz a v panu Štěpánkovi vidí záruku toho, že to bude fungovat, že to bude velmi, velmi srozumitelné a bude to záruka toho, že ty dotace budou jednak vyčerpány a jednak že budou vyčerpány pro smysluplné a kvalitní projekty. Takže v obou těch případech, a proto jsem na začátku říkal, že bych to nenazýval nějakou rošádou, jde o to, že v obou případech přichází k posílení toho vedení těch obou organizací jak v případě fondu, kdy zase pan ministr nebyl rozhodně nespokojen s prací pana Krejčího ve funkci ředitele fondu, tak v případě Šumavy, kde v zásadě došlo jenom k posílení toho vedení osobou manažera s těmi schopnostmi, které podle vedení Ministerstva životního prostředí jsou do toho příštího období důležité.
Moderátor (Ondřej Černý):
Říká ředitel odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Díky a na slyšenou.
Host (Jakub Kašpar):
Na shledanou, dobrou noc.
Moderátor (Ondřej Černý):
A ve vysílání Radiožurnálu teď vítám i Petra Štěpánka - nového šéfa Státního fondu životního prostředí. Dobrý večer.
Host (Petr Štěpánek):
Dobrý večer.
Moderátor (Ondřej Černý):
Odkdy do své nové funkce nastupujete?
Host (Petr Štěpánek):
Oficiálně jsem nastoupil dnes, první pracovní den ale bude upřímně řečeno až v pondělí.
Moderátor (Ondřej Černý):
Na co se chcete primárně v nové funkci zaměřit?
Host (Petr Štěpánek):
Tak ty priority jsou dány harmonogramem implementace operačního programu Životní prostředí. V tuto chvíli je v evropské komisi implementační dokument operačního programu Životní prostředí. Počítáme s tím, že v řádu několika měsíců nebo v horizontu několika měsíců by bylo možné začít přijímat první požadavky na dotace z tohoto operačního programu a tím je taky dána intenzita práce na Státním fondu životního prostředí.
Moderátor (Ondřej Černý):
Podle ministra Martina Bursíka máte zkušenosti s dotačními projekty a vaším úkolem má být celý systém dotací zpřehlednit tak, aby byl pro občany srozumitelnější. Na jaké konkrétní změny se tedy máme připravit?
Host (Petr Štěpánek):
Já si myslím, že by nemělo jít o změny revoluční, ale Státní fond životního prostředí se musí připravit na řádový nárůst jednak dotazů a jednak žádostí o subvence a nejen z operačního programu Životní prostředí. A tyto požadavky vygenerují to, že Státní fond životního prostředí bude muset více komunikovat, měl by tomu přizpůsobit i také své informační a technologické zázemí a protože vstupujeme do programového období 0713, kdy do České republiky zřejmě přijde nejvíce peněz v její historii z Evropské unie, tak základní požadavek je, aby tyto peníze byly rozdělovány přehledně, transparentně a abychom se vyhnuli podezřením z jakékoliv korupce.
Moderátor (Ondřej Černý):
Podle toho, co jste řekl, tedy Státní fond životního prostředí doposud nepracoval kvalitně?
Host (Petr Štěpánek):
To se samozřejmě říct nedá. Tady minimálně od roku 2004 probíhají změny, které jeho činnosti zlepšují a já bych v těchto změnách chtěl pokračovat. Poslední půlrok zde byl ředitelem František Krejčí, kterého jmenoval ministr Kalaš, ten přechází na významnou funkci ředitele parku Šumava a já budu navazovat na procesy, které tady začal on. My jsme si velmi porozuměli z pohledu na to, jak by fond měl fungovat.
Moderátor (Ondřej Černý):
A pohybujete se už v oblasti delší dobu? Protože vy jste absolvoval studium na Technické univerzitě ve Zvolenu a fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
Host (Petr Štěpánek):
Pohybuju se v dotační oblasti minimálně od roku 2004. Jednak přecházím ze soukromého sektoru, kde jsem byl v dozorčí radě poradenské firmy a jednak my jsme, ještě když jsem řídil Ekonomy on-line, tak jsme v roce 2004 spustili velmi důležitý projekt a to byl portál E-dotace a od roku 2005 jsme připravovali pro úřad vlády portál Euroskop, jehož takovou skrytou částí byl zase nějaký dotační portál, pomocí kterého se uživatelé mohli orientovat v oblasti dotací. Takže já dotacemi žiju už minimálně 3 roky.
Moderátor (Ondřej Černý):
Tedy ve vašem případě jde čistě o manažerské nebo také o odborné angažmá?
Host (Petr Štěpánek):
V každém případě i odborné angažmá. Myslím si, že to byl hlavní důvod, proč mě ministr Martin Bursík do této funkce jmenoval.
Moderátor (Ondřej Černý):
Říká Petr Štěpánek, nový šéf Státního fondu životního prostředí. Díky a hodně štěstí v nové funkci.
Host (Petr Štěpánek):
Děkuji, na slyšenou.
Monitoring médií
- pondělí 23. prosinec 2024
- Lesy ČR řeší, jak do rozpočtu příští rok poslat sedm miliard (novinky.cz)
- ČNB vede účet 6767 právnickým osobám, z toho 41 jsou státní podniky (ČTK)
- Národní park ochrání před požáry drony (Ústecký deník)
- Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
- Plzeňský kraj koupí od Lesů ČR 30 hektarů obory na Domažlicku pro střední školu (ČTK)
- Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
- Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
- Oblast národního parku Grampians v jihovýchodní Austrálii sužuje požár (ČTK)
- pátek 20. prosinec 2024
- Situace se ve Žluticích zklidnila. Školu vede dočasně ředitel Neumann (karlovarsky.denik.cz)
- Stávka studentů ze Žlutic zabrala. Ředitelka i její zástupkyně skončily (karlovarsky.denik.cz)
Poslední komentáře
-
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
Přemku, to je dost neslušné, nazvat paní Nerudovou "hloupou". Bývalá ... -
EU definitivně schválila roční odklad nařízení proti výrobkům z odlesněné půdy
Jenom, jestli nás to vytrhne. :sigh: Mrkněte na nově zprovozněný hig-tech ... -
Video z obory Hukvaldy – místa, kde se snoubí myslivost, lesnictví a rybářství
Krásná obora. Jenom ta čísla zvěře mě překvapují. Zdají se mně neúnosně ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
**vulgarismus** a jeden z mnoha zelených parazitů. Důkazem degradace ... -
Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
Na Šumavě vládne divočina - smolaři se přesunuli na východ. Tisíce ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
A krov baráku má dotyčný z čeho? -
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla Ona ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Lázně Ripodschau - Schwarzwald - 6.12.2024 ...