Ministerstvo zemědělství vloni kývlo na úpravy lesního zákona, které konečně dávaly naději na vznik odolných druhově pestrých lesů. Nyní však zařadilo zpátečku pod tlakem největšího škůdce českých lesů: myslivců.
Představte si les, ve kterém rostou duby, buky, jedle, javory a jiné listnáče různého věku pospolu s jedlemi, tu a tam i smrky a dalšími jehličnany. Smrkové monokultury, které podléhají v nevhodných podmínkách suchu a kůrovci, jsou minulostí, namísto nich máme druhově i věkově pestré lesy bující životem.
Naději, že se z této představy stane běžná praxe, vnesla do českých lesů novela lesního zákona, kterou loni na podzim s posvěcením ministerstva zemědělství schválil parlament. Jenomže k tomu, aby ministr Toman otočil, stačila návštěva předsedy Českomoravské myslivecké jednoty. A problém je opět na stole.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
A je jedno, jestli půjde o MZD, duby, buky a nebo jehličnaté.
Tak si je páni novináři ještě rychle foťte a točte, za pár dekád to už nebude možné !!
Bohužel za přístupu našeho státu čas našich krásných lesů končí a je dle mého jedno co tam roste.
Jakpak asi zvířátkům chutnají cedry a fíkovníky ???
PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE ANI TOHO PALIVA NEDOSÁHNOU
Jen co je rozšíříte do našich lesů a spárkatá jim přijde na chuť.
Co mě děsí ještě více, je to, že není žádná reakce z našeho Mze, žádný podnět na příslušné myslivce a už vůbec že by šlo udělat kontrolu v lesích, jak to tam se škodami vypadá. A to je to vrcholný "orgán v naší myslivosti", tak to by tu snad ani za těch komančů nebylo.....
TAKOVÁ LHOSTEJNOST !!!
I KDYŽ JE I MOŽNÉ, ŽE NA MZE NEMAJÍ POČÍTAČE, TELEVIZI, RÁDIO A POD, ASI SI TAM JEŠTĚ POČÍTAJÍ S KORÁLKY A VĚŠTÍ Z KOULE !!
Na holinu (ano, dělal jsem a dělám holiny) zasadím smrk, tak 4 – 5 tisíc/ha, menší sazenice, převážně sazečem a trochu utopit, aby si stromek vytvořil adventní kořeny, nevylepšovat (ujímavost vysoká i v teplém květnu), ožin jenom nejnutnější, aby buřeň v zimně nezalehla terminál a hlavně ponechat náletové dřeviny, které smrk zastíní. Žádné oplocenky, ochrana proti okusu nátěrem nutná pouze do doby, než náletové dřeviny kryjí. A nechat být, pouze uvolňovat příliš potlačené smrčky. Po dvaceti letech paráda. Mám dvě lokality, kde smrk ve dvaadvaceti letech má průměrnou výšku 12 m s příměsí cca 30% břízy, olše, osiky a habru, na další lokalitě nižší, ale listnáčů více než 50% (zanedbané uvolnění smrku). Bez prořezávek, koruny smrku hluboko nasazené po samoredukci díky listnáčům.
Ano, brouka mám. Zatím stačily lapače a lapáky a asanace odkorněním a Vaztakem tam, kde i sousedi alespoň něco dělají. Jeden porost padl rezavý (sousedi stát a obec s harvestory), jeden porost teď půjde dolů zelený (sousední obecní lesy rezavé a vykácené po brouku). Objednám zase smrk.
A ochranáři si mohou trhnout. Neplatí, tak nemají co požadovat. Tato vlna se přežene, smrk to přežije, je velice přizpůsobivý (už jsem to tu několikrát psal, viz Lesnická práce 2012, doc. Pokorný).
Osobně pochybuji, při tomto způsobu prosadíte nějakou JD a jiné MZD, ale dle gusta.
Na dnešní dobu dobré řešení bez ohledu na náš rádoby odpovědný stát.
Na obhajobu podobných "smíšených" porostů se dá aspoň říct, že jejich majitelé za ně nemůžou, protože dosazovat bk, db, jd se jim většinou nechce a tyto dřeviny se tam ani nemají samy odkud objevit, protože kilometry daleko jsou samá smrkopole.
To, že Vám tam zmlazuje habr, dokazuje, že můžete být někde ve 3.-4.LVS, snad ještě i v nižší části 5.LVS, tedy tam, kde smrk v podstatě nemá co pohledávat a do budoucna má při současném vývoji klimatu až na nějaké rokle a stinné strže téměř nulovou šanci k dopěstování. A to není nějaký závěr ekologistů, ale třeba v mnoha krajích dnes už i oficiální politika LČR, které otevřeně deklarují, že do 500 m.n.m. smrk nebudou už vysazovat vůbec.
Ale s jedním se nesrovnám a to s politikou LČR !!! Alias zakladatele Mzl....
Kam nás dovedla !!!
Kdyby tak ještě jak dříve politika Lesních závodů ...
Ovšem věřím, že i někde jsou rozumní, však výjimky existují?
PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE VÁM TAM NEBĚHÁ 700 ALE ANI 50 KS SPÁRKATÉ?
Kdyby:
- neznásilnil vlastníky pozemků, že musí být vše v honitbách (nemusí, zvěři by to nevadilo, vadilo by to pouze myslivcům),
- ctil s tím související občanské právo vlastníka pozemku vykázat z jeho užití kohokoliv, tedy i myslivce,
- otázku škod ponechal pouze v režimu občanského zákoníku (škoda se hradí uvedením do původního stavu, nelze-li, pak v penězích včetně to, čeho by bylo dosaženo),
- dbal na dodržování zákona o myslivosti v otázce přikrmování v době nouze, nikoliv krmení zvěře (zákon to nedovoluje), včetně předkládáni soli v zimních měsících (zvěř má potom žízeň, kterou zahání okusem).
Dobrý návrh a postřeh..
No pak tu můžeme mýt na 1 ha plochy i více jak několik set jakékoli zvěře a nemusí ani žrát, trkat a jinak škodit...vše jednoduše ušlape !!! a pak hlady chcípne !!!!
Také dobré řešení po ČESKU !!!
Ať žije Mzl a jeho pohůnci...
MINISTERSTVO ZKÁZY LESŮ !!