logo Silvarium tisk

Křivoklát – Ministerstvo životního prostředí je připraveno Středočeskému kraji pomoci s propagací myšlenky vzniku Národního parku Křivoklátsko, a to především k obyvatelům obcí, které by byly součástí možného Národního parku Křivoklátsko. Po pondělní schůzce s náměstkem ministra životního prostředí Vladimírem Dolejským to řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). Ministerstvo s pomocí souhlasí, ovšem rozhodující bude, zda parlamentem projde připravená novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
Už před časem odeslal hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) s žádostí o pomoc při propagaci národního parku na území Křivoklátska. Podle něho nejsou totiž lidé dostatečně informováni a vyhlášení národního parku se tak brání. Především podle hejtmana lidé nevědí, co jim vyhlášení národního parku přinese a do jaké míry je naopak omezí.
„Očekávám, že větší informovanost obyvatel dotčených obcí výrazně pomůže naklonit veřejné mínění ve prospěch zřízení národního parku a přesvědčit všechny dosud váhající. Myslím si, že právě v tomto by nám Ministerstvo životního prostředí i Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR mohly pomoci," nechal se slyšet hejtman Miloš Petera. Dále ještě poznamenal, že případné vyhlášení národního parku přinese více peněz do regionu, ale také lepší dosažitelnost dotací.„A zvýší rovněž turistický ruch, který znásobí podnikatelské příležitosti," podotkl hejtman Petera, proč kraj o zřízení nového národního parku usiluje.
Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský sice po pondělní schůzce s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou řekl, že ministerstvo je připraveno pomoci Středočeskému kraji, ovšem záleží také na jedné podstatné okolnosti – zda parlamentem projde připravená novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
„V říjnu se bude v Poslanecké sněmovně projednávat ministerstvem připravovaná novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která je pro nás klíčovým systémovým řešením pro všechny naše národní parky. Pokud bude schválena, máme půdu pro případné budoucí vyhlášení Národního parku Křivoklátsko připravenou," podotkl náměstek Vladimír Dolejský.

Pokud novela zákona o ochraně přírody a krajiny projde parlamentem, pak ministerstvo životního prostředí zahájí společně s agenturou a krajem rozsáhlou informační kampaň, v níž by chtělo vznik nového národního parku argumentačně podpořit. „Společně chceme vést co nejširší a nejpodrobnější diskuzi, i když stále platí, že pokud obyvatele dané lokality nepřesvědčíme, nepůjdeme proti jejich vůli. A to říkám, ačkoli jsem přesvědčen, že si titul národní park Křivoklátsko zaslouží a že by právem vzbudil ještě větší zájem tuzemských i zahraničních turistů. U Pražanů vzhledem k dostupnosti této lokality by to, odhaduji, platilo dvojnásob," dodal náměstek Vladimír Dolejský.
„My se domníváme, že klady, především v otázce ochrany přírody, ale i v ekonomické oblasti, jednoznačně převyšují. Zvýšený turistický ruch regulovaný podle pravidel pohybu v jednotlivých zónách přinese užitek místním podnikatelům, aniž by ohrožoval cenné lokality," nechal se slyšet Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje.
Jenže.
S postupem vedení Středočeského kraje a také ministerstva životního prostředí nesouhlasí odpůrci vzniku národního parku. Podle nich vedení kraje činí pouze kroky k vyhlášení národního parku, názor obyvatel tak nerespektuje. „Pokud si vzpomínám, vedení kraje prohlašovalo, že bude respektovat výsledky anket jednotlivých obcí. Najednou podle nich chybí větší informovanost nás zdejších. Prostě chtějí park vyhlásit a hledají cestičky," vznesl úvahu obyvatel Křivoklátu Tomáš P. (dotyčný chtěl zůstat v anonymitě, redakce Deníku jeho totožnost zná).
Jedním z hlavních odpůrců vyhlášení Národního parku Křivoklátsko je také městys Křivoklát. Obyvatelé se v anketě vyjádřili proti myšlence vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Starosta Milan Naď pak při setkání se zástupci příznivců a odpůrců myšlenky národního parku zmínil snahu ministerstva vysvětlit občanům výhody vzniku národního parku.
„Záměr vyhlášení národního parku tady zástupci ministerstva životního prostředí neobhájili," připomněl tehdy starosta Milan Naď. Ten zároveň podotkl, že v Křivoklátě je už dost vysoký turistický ruch na místní podmínky a další navýšení rozhodně obec nepotřebuje. „Podle nás pro přírodu zde stačí statut CHKO. Šumava byla zelená do roku 1991," připomněl starosta Křivoklátu Milan Naď. A i další místní obyvatelé pak v diskuzi zmínili, že Křivoklát není na další přísun turistů připravený. Chybí větší zázemí, více služeb v ubytování a stravování a navíc jejich daleko vyšší kvalita.
„Jsem občan Křivoklátu a pamatuji daleko lepší časy. S argumenty, proč by měl vzniknout národní park, souhlasím a jsem na to pyšný, ale to je vše. V obci chybí kanalizace, vodovod, je tu i podpětí v elektrické síti. Že tu budou cyklostezky, je sice hezké, ale v obci všechno chátrá. Vyhlášení národního parku je nesmysl," řekl před více než rokem obyvatel Křivoklátu Karel Breník (zemřel v dubnu roku 2014, pozn. red.).

Přírodní dědictví

Ministerstvo navrhuje, aby statut národního parku získalo nejcennějších 102 km2 Křivoklátska, tedy 16 procent stávající chráněné krajinné oblasti. Hranice by vedla tak, aby nebyla do parku zahrnuta zastavěná území sídel či větší zemědělsky obhospodařované plochy. S výjimkou klidového území by pohyb osob měl být ve většině území svobodný. Místní obyvatelé a osoby jim blízké, vlastníci a nájemci by se v připravovaném národním parku měli pohybovat bez omezení. V národním parku by ležela jen Karlova Ves, ostatní obce by zůstaly vně jeho hranic. Vyhlášení parku by se mělo nepřímo dotknout sedmnácti obcí, pro myšlenku národního parku je zatím necelá polovina z nich.
Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Národní park by měl být vyhlášen na více než 10 000 hektarech pozemků. Cenné jsou zejména lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR. V oblasti se vyskytuje víc než 84 druhů původních dřevin, více než 1 800 druhů cévnatých rostlin, což jsou dvě třetiny všech druhů u nás, a 155 druhů ptáků. Žijí zde desítky ohrožených rostlin a živočichů, jakými jsou vzácný čáp černý, mlok skvrnitý nebo například dravec luňák červený; z rostlin kupříkladu tis červený nebo mochna bílá.
Související články o možném vyhlášení Národního parku Křivoklátsko najdete na našem webu rakovnicky.denik.cz.

Komentáře  

+1 # Vitara 2015-09-16 16:15
No myslím, že při akci Den Sv. Eustacha pomohl přiznivcům NP pan ředitel Makovec svým naprosto nevěcným projevem, který po něm navíc nikdo nechtěl. Jeho úkol byl pouze přivítat účastníky. Svým projevem zcela pokazil pietní atmosféru. V kuloárech byl silně kritizován i lidmi z řad vlastních podřízených. Vyznělo to spíše, že si u kapličky udělal nějakou kampaň (asi chce kandidovat v krajkých volbách)Tak jen tak dál a NP tu máme na 100%

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě