Rozrytá pole, okousané sazenice stromků nebo třeba zničené chmelnice. Přemnožená zvěř, hlavně divoká prasata, jeleni nebo daňci, způsobují milionové škody zemědělcům a lesníkům. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu mysliveckého zákona, která má stavy lesní zvěře snížit a plány lovu určit podle míry poškození lesů.
Předseda okresního mysliveckého spolku Benešov Jan Slabý jde přes pole do lesa. „U nás se nedá říct, že by byla nějak fatálně přemnožená. Ale výskyt dančí zvěře je vyšší, takže na to budeme více dbát. Ty škody jsou potom limitující,“ popisuje pro Radiožurnál.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Stačí se podívat na jejich pracovní dobu.....
A nakonec si vše vymýšlí a stále jak posledních cca 30 let falšují naši myslivci. Ale ti si také rádi pospí a na stav lesa kašlou. Loví jen na krmelištích.
Tedy popravdě, doma u televize při fotbálku a pod., si počkají na čerstvě poslaný záznam z fotopasti, vstanou sednou do auta a jedou zastřelit.. no a hotovo....
Nakonec ve dne myslivce v lese nepotkáte, tak jak by mohl vědět cokoli o škodách ..... "vždyť nejsou vidět" !!
To je realita !!!
Tak to v dnešní době chodí a na Mze ví o škodách, státní správy také, tak konají....hrají si s čísly a poctivě sedí na svých židlích.
Pak je otázkou, když už škoda vznikne, kdo porušil právní povinnost dle ustanovení § 2901 občanského zákoníku a kdo tedy škody zaplatí, když o nich ví a mohl konat!!!
Ale škodí-li, mělo by být pouze právem vlastníka pozemku rozhodnou, co škoda je a co není a stát by pouze neměl bránit náhradu škod vymáhat (což dnes jednoduché není). Jedině hrozba uplatnění a vymožení náhrad až po zrušení chovu je tím, co funguje.
Na to žádný plán, oblasti chovu ani elektronická evidence ulovené zvěře nejsou potřeba.
Jenže - to by stát přišel o postavení a důležitost úředníka, agendy, peníze z rozpočtu atd.
Kapři si rybník nevypustí.
To to zase pěkně nabobtná.