logo Silvarium tisk

Rozrytá pole, okousané sazenice stromků nebo třeba zničené chmelnice. Přemnožená zvěř, hlavně divoká prasata, jeleni nebo daňci, způsobují milionové škody zemědělcům a lesníkům. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu mysliveckého zákona, která má stavy lesní zvěře snížit a plány lovu určit podle míry poškození lesů.

Předseda okresního mysliveckého spolku Benešov Jan Slabý jde přes pole do lesa. „U nás se nedá říct, že by byla nějak fatálně přemnožená. Ale výskyt dančí zvěře je vyšší, takže na to budeme více dbát. Ty škody jsou potom limitující,“ popisuje pro Radiožurnál.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+8 # Starý 2023-05-18 07:19
Pánové, v lese jsem stále, ale za soumraku a nebo svítání, kdy je pro počítání zvěře nejlepší doba jsem ještě žádného úředníka pracovně počítat zvěř a kontrolovat její stavy neviděl.
Stačí se podívat na jejich pracovní dobu.....

A nakonec si vše vymýšlí a stále jak posledních cca 30 let falšují naši myslivci. Ale ti si také rádi pospí a na stav lesa kašlou. Loví jen na krmelištích.
Tedy popravdě, doma u televize při fotbálku a pod., si počkají na čerstvě poslaný záznam z fotopasti, vstanou sednou do auta a jedou zastřelit.. no a hotovo....
Nakonec ve dne myslivce v lese nepotkáte, tak jak by mohl vědět cokoli o škodách ..... "vždyť nejsou vidět" !!

To je realita !!!
+12 # Starý 2023-05-16 11:28
Kapříčci si mlaskají, zvěře a jejích druhů razantně přibývá a les ten krutě chřadne a dlouhodobý zdravotní stav lesa je v pr..li.
Tak to v dnešní době chodí a na Mze ví o škodách, státní správy také, tak konají....hrají si s čísly a poctivě sedí na svých židlích.
+10 # Starý 2023-05-15 12:25
Sice hezké, ale stát a jedině pak myslivci mají kontrolu nad stavy zvěře a její redukcí.
Pak je otázkou, když už škoda vznikne, kdo porušil právní povinnost dle ustanovení § 2901 občanského zákoníku a kdo tedy škody zaplatí, když o nich ví a mohl konat!!!
+11 # Rensa 2023-05-15 15:22
Stavy zvěře nejsou to hlavní, podstatné a rozhodující jsou škody. Pokud neškodí, nechť si je zvěře klidně ve dvou vrstvách.
Ale škodí-li, mělo by být pouze právem vlastníka pozemku rozhodnou, co škoda je a co není a stát by pouze neměl bránit náhradu škod vymáhat (což dnes jednoduché není). Jedině hrozba uplatnění a vymožení náhrad až po zrušení chovu je tím, co funguje.
Na to žádný plán, oblasti chovu ani elektronická evidence ulovené zvěře nejsou potřeba.
Jenže - to by stát přišel o postavení a důležitost úředníka, agendy, peníze z rozpočtu atd.
Kapři si rybník nevypustí.
To to zase pěkně nabobtná.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě