logo Silvarium tisk

Letošní suché léto se výrazně projevilo i na stavu státních lesů v Jihočeském kraji. V některých oblastech se nedaří zalesnění a správci musí bojovat i s kůrovcem. Hasiči likvidovali osmnáct požárů i kvůli neukázněnosti turistů. Nejvíce zásahů měli na Vyšebrodsku.

Na tiskové konferenci v Českých Budějovicích o tom novináře informovali členové vedení Lesů ČR.
„Letošní suché léto způsobilo, že velká řada lesních porostů je skutečně oslabených. Čelíme mixu různých vlivů, na jedné straně jsou to klimatické vlivy, jako oslabení porostů kvůli extrémnímu suchu, to znamená srážkový deficit. Na druhé straně zaznamenáváme poměrně vysokou úrodu šišek, což také stromy oslabuje, a do toho když se přidá podkorní hmyz jako kůrovec lesní nebo smrkový, tak to samozřejmě způsobuje, že tyto vlivy způsobují chřadnutí a někde i odumírání lesů," konstatoval generální ředitel Lesů ČR, s. p., Daniel Szórád.
Zmínil, že ohledně chřadnutí lesů je nejhorší situace na Moravě. „Jihočeský region je v tomhle ohledu vitální a je tu mimořádná rezistence porostů. Nicméně i tady zaznamenáváme nárůst nahodilé těžby z důvodů ochrany lesa. Odhadujeme, že to bude něco mezi 15 až 20 tisíci kubíky dřeva. Dosud máme zpracováno zhruba pět, ale hlavní vlna ještě přijde," poznamenal Szórád.
Podle něho bude rozhodující i další vývoj počasí, jestli se vyrovná srážková bilance a také jaká bude zima.
Počasí mělo vliv i na nezdar zalesnění. „Mohu říci, že ta doba, kdy budeme moci přesněji vyhodnotit dopady sucha, je těsně před námi v horizontu měsíce. Lepší situace ohledně zalesnění bude v oblasti Novohradska a Vyššího Brodu," podotkl Szórád. Ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích Radek Pomije upřesnil, že lépe jsou na tom horské oblasti než například pánve.
„Právě v horských oblastech více pršelo než například v pánevních na Vodňansku nebo Písecku. Tyto oblasti jsou kritické i při běžném počasí," upozornil Pomije.

Větší požáry zažehnali hasiči

I přes sucha nebyl dramatický nárůst počtu požárů v jihočeských státních lesích. „Nemůžu tvrdit, že by byl extrémní počet požárů, co se týká státních lesů. Registrujeme osmnáct víceméně drobných požárů na ploše zhruba dvou hektarů a škoda byla 230 tisíc korun," podotkl Pomije.
U většiny lesních ohňů zasáhli včas profesionální i dobrovolní hasiči. „Právě hasičům vděčíme za to, že většina lesních porostů zůstala uchráněna. Většina požárů byla na Vyšebrodsku, založena z nedbalosti neznámými pachateli. Přičítáme to většímu turistickému ruchu a ne úplně vhodnému chování všech turistů," doplnil Pomije.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě