logo Silvarium tisk

Rozhovor Haló novin s Janem Příhodou, předsedou think tanku CZECH FOREST

Jaký názor mají členové nezávislého think tanku CZECH FOREST na tu část koaliční smlouvy vlády, která se týká lesnictví?

Máme několik odborných připomínek a podnětů, chceme ale také varovat před některými rozpory a možnými dopady dílčích návrhů. Snahou think tanku je komplexní pohled na lesnicko-dřevařský sektor, který hraje zásadní roli v péči o krajinu, zaměstnanosti na venkově, ale také v produkci téměř jediného skutečně ekologického obnovitelného materiálu – dřeva.

Celý rozhovor najdete zde

Komentáře  

+12 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-14 12:09
"Lesnicko-dřevařský sektor tvoří z poloviny nestátní vlastníci lesů a z naprosté většiny nestátní podnikatelské subjekty zajišťující péči o les"

A není náhodou ještě větší rozpor, než mezi produkcí a ochranou mezi vlastníkem lesního pozemku a zpracovateli ?
Výnos - tedy finanční - přeci není závislý na produkci prostoráků. Už dneska je někde výnos z náhrad omezení produkce lepší, jak hospodaření.
A jako majiteli lesního pozemku mě vždy vyjde finančně lépe čas od času vytěžit kvalitní dřevo a dobře ho prodat, jak se otrocky držet LHP, pasek a opakované "obnovy". Pak nepotřebuju lesníka, oplocenky, sadební materiál ani postřiky.
Tenhle hlubší rozpor je třebas jasně patrný ve Francii, která má velké soukromé vlastnictví a coby do "produkce" chápané jako kubíky dodané na trh je velmi neproduktivní - protože soukromníkovi nejde o zásobení zpracovatelů, ale o zisk z pozemku.
A ten je logicky vyšší / jak je i v rozhovoru / čím je dodané množství nižší.
A ještě prodá radši dráž číňanovi, než pile v místě.

Dle mého nic jako lesnicko-dřevařský sektor neexistuje, každý hraje za sebe a má zcela jiné zájmy.
Tedy samozřejmě kromě státních lesů, na kterých gadžují nevlastníci, to je jiné téma.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě