Rozhovor Haló novin s Janem Příhodou, předsedou think tanku CZECH FOREST
Jaký názor mají členové nezávislého think tanku CZECH FOREST na tu část koaliční smlouvy vlády, která se týká lesnictví?
Máme několik odborných připomínek a podnětů, chceme ale také varovat před některými rozpory a možnými dopady dílčích návrhů. Snahou think tanku je komplexní pohled na lesnicko-dřevařský sektor, který hraje zásadní roli v péči o krajinu, zaměstnanosti na venkově, ale také v produkci téměř jediného skutečně ekologického obnovitelného materiálu – dřeva.
Celý rozhovor najdete zde
Komentáře
A není náhodou ještě větší rozpor, než mezi produkcí a ochranou mezi vlastníkem lesního pozemku a zpracovateli ?
Výnos - tedy finanční - přeci není závislý na produkci prostoráků. Už dneska je někde výnos z náhrad omezení produkce lepší, jak hospodaření.
A jako majiteli lesního pozemku mě vždy vyjde finančně lépe čas od času vytěžit kvalitní dřevo a dobře ho prodat, jak se otrocky držet LHP, pasek a opakované "obnovy". Pak nepotřebuju lesníka, oplocenky, sadební materiál ani postřiky.
Tenhle hlubší rozpor je třebas jasně patrný ve Francii, která má velké soukromé vlastnictví a coby do "produkce" chápané jako kubíky dodané na trh je velmi neproduktivní - protože soukromníkovi nejde o zásobení zpracovatelů, ale o zisk z pozemku.
A ten je logicky vyšší / jak je i v rozhovoru / čím je dodané množství nižší.
A ještě prodá radši dráž číňanovi, než pile v místě.
Dle mého nic jako lesnicko-dřevařský sektor neexistuje, každý hraje za sebe a má zcela jiné zájmy.
Tedy samozřejmě kromě státních lesů, na kterých gadžují nevlastníci, to je jiné téma.