logo Silvarium tisk

Rozhovor Haló novin s Janem Příhodou, předsedou think tanku CZECH FOREST

Jaký názor mají členové nezávislého think tanku CZECH FOREST na tu část koaliční smlouvy vlády, která se týká lesnictví?

Máme několik odborných připomínek a podnětů, chceme ale také varovat před některými rozpory a možnými dopady dílčích návrhů. Snahou think tanku je komplexní pohled na lesnicko-dřevařský sektor, který hraje zásadní roli v péči o krajinu, zaměstnanosti na venkově, ale také v produkci téměř jediného skutečně ekologického obnovitelného materiálu – dřeva.

Celý rozhovor najdete zde

Komentáře  

+12 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-14 12:09
"Lesnicko-dřevařský sektor tvoří z poloviny nestátní vlastníci lesů a z naprosté většiny nestátní podnikatelské subjekty zajišťující péči o les"

A není náhodou ještě větší rozpor, než mezi produkcí a ochranou mezi vlastníkem lesního pozemku a zpracovateli ?
Výnos - tedy finanční - přeci není závislý na produkci prostoráků. Už dneska je někde výnos z náhrad omezení produkce lepší, jak hospodaření.
A jako majiteli lesního pozemku mě vždy vyjde finančně lépe čas od času vytěžit kvalitní dřevo a dobře ho prodat, jak se otrocky držet LHP, pasek a opakované "obnovy". Pak nepotřebuju lesníka, oplocenky, sadební materiál ani postřiky.
Tenhle hlubší rozpor je třebas jasně patrný ve Francii, která má velké soukromé vlastnictví a coby do "produkce" chápané jako kubíky dodané na trh je velmi neproduktivní - protože soukromníkovi nejde o zásobení zpracovatelů, ale o zisk z pozemku.
A ten je logicky vyšší / jak je i v rozhovoru / čím je dodané množství nižší.
A ještě prodá radši dráž číňanovi, než pile v místě.

Dle mého nic jako lesnicko-dřevařský sektor neexistuje, každý hraje za sebe a má zcela jiné zájmy.
Tedy samozřejmě kromě státních lesů, na kterých gadžují nevlastníci, to je jiné téma.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě