Spolku Čmelák z Liberce letos při obnově krajiny pomohlo přes 400 dobrovolníků. Jejich počet se tak pozvolna navrací k době před covidem, kdy jich bývalo ročně ještě o něco více. ČTK to dnes řekla ředitelka spolku Jana Bujoková.
Výjimkou jsou podle ní v tomto směru jen dobrovolnické akce firem, které už nejsou tolik orientované na přírodu jako dříve. „Firmy nyní pomoc spíše směřují do sociální oblasti,“ uvedla Bujoková.
Letos dobrovolníci pomáhali Čmelákovi s hrabáním luk, opravou oplocenek či vysazováním stromků. „Na mokřadech i s úklidem rákosu a trávy, pokládkou cest v podmáčených částech. Některé plánované akce přerušily povodně, které přesměrovaly pomoc dobrovolníků do zasažených oblastí. Přesto se podařilo zvládnout obhospodařit 20 hektarů luk, opravit kilometry oplocenek v Novém pralese a postarat se o všechny obnovené mokřady,“ dodala ředitelka Čmeláku. Letos poprvé se do dobrovolnických akcí Čmeláku zapojili i odsouzení z věznic v Liberci a Jablonci-Rýnovicích.
Spolek Čmelák se ochraně a obnově krajiny věnuje od roku 1994, zaměřuje na ochranu biodiverzity, zadržování vody v krajině nebo přeměnu smrkových monokultur. Mezi jeho nejznámější projekty patří budování takzvaného Nového pralesa na Ještědu nebo obnova mokřadů u Jablonného v Podještědí. Letos získal Čmelák na přeshraniční ekologický projekt zaměřený na ochranu druhové rozmanitosti evropskou dotaci 33,5 milionu korun. Realizovat ho bude společně s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge, který působí v Krušných horách. Hlavním cílem 3,5letého projektu je zajištění praktické péče o více než stovku lokalit v Libereckém a Ústeckém kraji a na německé straně Krušných hor.
ČTK