Vlachovice (Zlínsko) 2. října (ČTK) - Téměř rok se nedostal do svých lesů spolumajitel pozemků ležících v těsné blízkosti bývalého muničního areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. Poté, co loni v říjnu a prosinci vybuchly sklady s vojenským materiálem, bylo okolí epicenter kvůli rozmetané munici uzavřeno, střeží ho armáda. Les nikdo neudržuje, majetek je navždy znehodnocen, řekl dnes ČTK jednatel a spolumajitel společnosti Lesy Jamné Dalibor Olšák. Stát podle jeho slov zatím nijak nepomohl, za jedinou reálnou možnost přitom Olšák považuje, aby lesy odkoupil nebo směnil stát. Firma má v uzavřeném prostoru 120 hektarů lesa.
"Dělníci mi už řekli, ať zapomenu, že tam někdy vkročí, je to moc rizikové. Munice může být v korunách stromů, pod zemí. Na pasekách je tráva po prsa, nálety je problém projít, nikdo tam pak už nic nenajde, natož aby tam šel někdo s technikou," uvedl Olšák, který také pracuje jako lesní hospodář pro další lesnickou společnost, která má v uzavřené oblasti pozemky.
Ztráta je podle Olšáka velká. "Máme uvnitř 500 kubíků dřeva, které jsme vytěžili asi tři dny před výbuchem, ten tam nyní leží na hromadách, hodnota je asi milion korun. Z mladých porostů nebude nic, vše bude spasené zvěří. Celý jeden hřeben je navíc poškozen kůrovcem, který se šíří dál, pokud se dřevo nevytěží," podotkl.
Majitelé lesů se po výbuších obrátili na různé úřady a politiky, žádnou radu však nedostali. Krajský úřad je informoval o možnosti podat žádost o náhradu věcné škody. Kraj sesbíral od lidí žijících v okolí Vrbětic žádosti o náhradu škody v hodnotě téměř dva miliony korun, nejvíce lidé žádají za škodu na porostech, údržbě a těžbě dřeva, přes 900.000 korun. Za psychickou újmu požadují 340.000 korun, za náklady na dojíždění 270.000 korun. Kraj přijal také 28 žádostí právnických osob. "Všechny žádosti jsou na ministerstvu financí a vnitra k posouzení," řekla ČTK mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková.
Olšák požadoval milion korun za vytěžené dřevo, které z lesa nemůže odvézt, podle znaleckého posudku byla také vypočítána průměrná výnosnost majetku na asi 60.000 korun měsíčně.
"Neočekáváme, že kraj hned vše odkývá, ale čekali jsme, že budeme jednat. Že se třeba uhradí část a zbytek po dalším ověření. Ale odpověď je jasná, do vyklizení a zpřístupnění areálu není o čem mluvit," poznamenal. Vývoz materiálu z areálu podle odhadů policie potrvá do poloviny příštího roku, následovat by mělo vyšetřování, teprve poté čištění okolí od munice.
"Veškeré případné náhrady jsou problematické, ideální řešení by bylo, aby to stát odkoupil nebo vyměnil za jiné pozemky, a pak to mohl sanovat libovolně dlouho. Kdo jiný by to koupil, kromě státu to nikdo jiný vyřešit nemůže," podotkl Olšák. S touto žádostí se společně s dalšími lesnickými společnostmi obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku při jeho nedávné návštěvě kraje.
Olšák má situaci o to komplikovanější, že pozemky koupil čtyři měsíce před výbuchem. "Splácíme úvěr, skoro rok jsme bez prostředků, podnikatelský záměr byl zamýšlený tak, že peníze z povolené těžby budou použity na splácení. Nyní to financujeme z úspor a jiných lesů poblíž Slavičína, dlouhodobě to ale není reálné, nevíme, co bude dál," uvedl.
Vyloučena není ani žaloba na stát. "Nedostatečnými opatřeními zmařil podnikatelský záměr, umožnil skladování velkého množství munice bez jakékoliv regulace," řekl Olšák.