logo Silvarium tisk
ZUZANA ČERNÁ

Radějov – Snížit, nebo naopak zvýšit počet daňků v radějovské oboře? Jaký je ideální počet spárkaté zvěře, který by neškodil Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a přírodní rezervaci Kútky, ve které se obora nachází? Momentálně normy stanovují 490 daňků, 30 jelenů a laní, 20 srnců či srn a 22 kusů černé zvěře.

            Lesy České republiky si nechaly vypracovat posudek, který stanoví, jaké by měly být ideální stavy spárkaté zvěře v oboře. Jeho zpracovatel Pavel Marťan navrhuje, aby se počet daňků v oboře snížil na 250 a počet jelenů naopak zvýšil z dnešních třiceti nenormovaných kusů na 110.

            „Navrhovaný stav je za provedení konkrétních podmínek a opatření možno považovat za únosný. Nebude mít významný negativní vliv na ochranu a celistvost evropsky významné lokality Čertoryje, ani jiných významných evropských lokalit,” míní Marťan. Z hlediska myslivosti je podle něj na obnovu stáda potřeba minimálně sto kusů.

            Při veřejném projednávání minulý týden se objevily i jiné názory.

            Na práci Pavla Marťana reagoval ještě posudek, který zpracoval Vladimír Láznička. Ten se k posudku Marťana vyjádřil nesouhlasně. Podle Lázničky jsou totiž právě normované stavy jedním z nástrojů, jak minimalizovat poškození způsobené spárkatou zvěří, jak na lesních porostech tak i dalších složkách životního prostředí.

            „Z mého hlediska je v dokumentaci Pavla Marťana navržena velmi nevýznamná změna ve snížení z 245 na 235 takzvaných normovaných jedinců spárkaté zvěře,” uvedl Láznička, podle kterého by byla přijatelná varianta taková, která by snížila normované stavy spárkaté zvěře výrazněji.

            „Tak nevýznamné snížení je pro mě z odborného hlediska nepřijatelné,” řekl Láznička. Podle něj záměr varianty výraznějšího snížení vůbec nenavrhoval ani nehodnotil.

            Veřejného projednání se zúčastnili také zástupci Lesů České republiky, Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, veselského odboru životního prostředí, České inspekce životního prostředí Brno a starosta Radějova Stanislav Knitl.

            „Jako botanikovi je mi úplně jedno, kolik se na papíře napíše, že zvěře v oboře je. Příroda na to reaguje a odborníci poznají, jestli je jí málo, nebo moc. Tamní ekosystém je dnes už natolik narušený, že klidně jen padesát jelenů bude stres na území,” poukázala Ivana Jongepierová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Pokud bude stále docházet k poškozování naturového území, tak budeme požadovat snižování stavů. Klidně i na nulu,” doplnila.

            Prostor k diskuzi ale nedostali pouze pozvaní. Své si k věci řekli i někteří místní lidé nebo současný nájemce radějovské obory Leoš Novotný. „Ať tam ta obora není, ale prosím, abyste všichni domysleli, jaké dopady bude mít následný tlak zvěře ze Slovenska, kterému teď ještě brání plot,” vzkázal.

            Podle Novotného je totiž ve volné honitbě slovenské strany, která s oborou Radějov sousedí, v současnosti dva tisíce pět set kusů zvěře. „To se zjistilo leteckým snímáním,” řekl Novotný.

            Všem dal přitom Odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje ještě prostor k tomu, aby případné připomínky ke změně normovaných a minimálních stavů spárkaté zvěře zaslali během středy na jeho adresu.

            Důvod veřejného projednávání vycházel z neblahých zkušeností z minulých let. Zvěř, která se v radějovské oboře přemnožila, měla vliv na znehodnocení dřevin i luk, tedy na životní prostředí v oboře.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě