Douglaska tisolistá zabírá v českých lesích necelého čtvrt procenta plochy. I přesto se teď stala předmětem sváru mezi ekologickými aktivisty a lesnickými výzkumníky.
Již několik let trvající sucho a s ním spojená kůrovcová kalamita viditelně likvidují smrkové lesy v Česku. Smrk je na mnoha místech nahrazován bukem, dubem či jedlí, ale jako vhodné alternativy se jeví i některé takzvaně introdukované dřeviny, což jsou druhy, které se tady sice pěstují desítky let, ale přesto jsou v regionu nepůvodní.
Jejich nejvýraznějším zástupcem je douglaska tisolistá, proti které v uplynulých týdnech vytáhlo do boje Hnutí Duha. Kvůli stromu, který ve skladbě českých lesů zabírá čtvrt procenta, se nyní rozhořel spor mezi aktivisty a akademiky.
Douglaska tisolistá je severoamerický strom podobný smrku, který se do Evropy dostal v první polovině 19. století. Kromě arboret se už 180 let v malém množství pěstuje i v lesích a výzkumníci v dřevině, která patří k největším v Evropě, vidí dobrou alternativu smrku, jehož pěstování ztěžuje měnící se klima v Česku.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Douglaska tisolistá rozhodně částečnou náhradou za smrk je, minimálně kvůli své prověřenosti, dlouhodobým zkušenostem s pěstováním jí, široké ekologické plasticitě a samozřejmě výrazně hlubšímu kořenovému systému, než má smrk. Při jejím zastoupení do 5% se opravdu není o čem bavit.
Lesní dinosauři se pouze snažili přežít a ekonomicky uživit a to platí i dnes, dokud nebudou zohledněny i jiné funkce lesů, bude platit i dál...to nezměníme.