logo Silvarium tisk

Stovky popadaných stromů po vichřici, jež zasáhla Ústecký kraj v polovině ledna, uzavřely lesy v nejvíce poškozených oblastech minimálně do konce dubna. Původně měl přitom zákaz vstupu po podzimním orkánu Herwart platit jen do konce ledna. Nejhůře je na Mostecku a Děčínsku.
„Zatím jsme všechna místa nezmapovali, protože se nemůžeme kvůli počasí do lesů dostat. Odhadujeme ale, že v celém Ústeckém kraji nám spadlo do 50 tisíc kubíků dřeva, převážně smrků. Nejvíce poškozené jsou lesy v lesní správě Děčín a Rumburk," uvedl ředitel Lesů ČR pro Ústecký kraj Zdeněk Růžek.
Následky kalamity budou lesáci odstraňovat několik měsíců, finanční škody budou znát až poté, co lokality projdou. „Záleží na tom, do jaké míry je dřevo poškozené. Velký rozdíl je v tom, jestli je strom zlomený nebo jen vyvrácený," dodal Růžek.
Některé stromy zůstanou v lesích ležet, lesáci je tam nechají pro kůrovce. „Je to běžná praxe, stromy fungují jako lapače a zlikvidujeme je až poté, kdy se v nich kůrovec usadí. Dřevo kůrovec nepoškodí, poškozuje jen lýko, dřevo pak lze dál zpracovat," vysvětlil ředitel odboru péče o ekosystémy Správy národního parku České Švýcarsko Jan Drozd. V Národním parku České Švýcarsko spadlo až 7 tisíc kubíků převážně smrků. „Při podzimní vichřici to bylo 8 tisíc kubíků, ty jsme už téměř všechny zlikvidovali a teď můžeme začít znovu," posteskl si Drozd.
Nejvíce zasaženou oblastí národního parku jsou lesy v okolí Chřibské a Tokání. U obce Vysoká Lípa vichřice shodila dva kubíky dřeva na ploše pěti hektarů najednou.
Vstup do lesů je v zasažených oblastech nebezpečný. Lesy České republiky i národní park proto požadují prodloužení zákazu vstupu. Prozatím platí zákaz do konce ledna, a to v lokalitách Klíny a Mníšek. Prodloužení omezení pro Brandov a Horu Svaté Kateřiny do dubna projednají litvínovští radní. „Lesy ČR chtějí zákaz vstupu prodloužit o tři měsíce, protože nestihly zlikvidovat následky podzimní vichřice," upozornil vedoucí odboru životního prostředí litvínovské radnice Jaroslav Porteš.
Lidé by neměli vstupovat do lesa ani na Děčínsku. A o prodloužení zákazu bude žádat i Národní park České Švýcarsko. „Chceme ho prodloužit do konce března s tím, že na turistických stezkách by platil jen do konce února. Tam chceme popadané stromy zlikvidovat jako první," doplnil Drozd

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě