REGION Zpráva, která se v minulých dnech objevila v médiích, vyděsila nejednoho člověka. Týkala se zavedení celoročního zákazu vstupu do lesů mimo vyhrazených turistických tras a cyklostezek.
Pro národ, který je proslulý houbařením, sběrem lesních plodů a procházkami pod zelenou střechou, by to byla vyloženě kudla do zad. Jak je to ale doopravdy s chystanou novelou zákona o myslivosti z dílny ministerstva zemědělství a lidovců, která míří do sněmovny? Jeden z výkladů totiž zní - zákaz vstupu do lesa po celý rok, omezení pohybu po volné krajině a pokuta až třicet tisíc korun za jeho porušení.
Jak podotkl poslanec za náš region a uskupení (Úsvit – Národní Koalice) Karel Fiedler, tento návrh zákona je teprve v kroku projednávání vládou. To znamená, že finální podoba návrhu ještě ani nedorazila do Poslanecké sněmovny a tedy ani neprošla přes tzv. první čtení, které rozhodne o tom, zda vůbec návrh může doputovat až do fáze jeho schvalování.
„To, jaká vlastně případně bude podoba zákona a co bude ve finále říkat, je ještě hodně daleko. Ano, je pravda, že další možnost zvýšení omezení vstupu do lesů ze strany předkladatele (tedy ministra Jurečky) v návrhu je, že ministr toto navrhuje. Očekávám k tomuto návrhu dalšího omezení ve Sněmovně intenzivní diskusi. Já osobně s tímto návrhem nesouhlasím," zmínil Fiedler.
Dodal, že míra regulace, zákazů a nových registrů čehokoliv se v poslední době prudce zvyšuje, a toto je další pokus o rozšíření. „Myslivecká lobby však ve Sněmovně měla vždy silnou pozici, a tak předpokládám, že se bude hlasitě ozývat. Můj názor k tomuto je tedy jednoznačně negativní – odmítavý," zmínil ještě Fiedler.
Ve stejném duchu se přidal poslanec (ODS) za Moravskoslezský kraj Zbyněk Stanjura. „Zásadně bych se postavil proti možnosti zákazu vstupu do lesů, který by mohli vydat myslivci. Naše tradice umožňují svobodný vstup lidí do lesů. Jen v mimořádných případech, kdy vznikne situace ohrožující život a zdraví obyvatel nebo když hrozí nedozírné škody na majetku, by mohli vlastníci lesa ve spolupráci s úřady dočasně po dobu nezbytně nutnou tento vstup omezit," sdělil Stanjura.
Omezení vstupu není žádný naschvál
Proti takovému výkladu připravovaného návrhu novely zákona se ohradil náměstek pro řízení sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář. „Ministerstvo zemědělství nepřipravuje v rámci novely zákona žádné omezení, které by plošně a dlouhodobě omezovalo vstup do lesů a volné krajiny. Důvody omezení vstupu do honitby nebo její části zůstávají zachovány v rozsahu současně platného znění zákona. Navrhujeme pouze změnu formy rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti na formu opatření obecné povahy. To bude zveřejněno na úřední desce obcí, jejichž katastru se omezení týká," vysvětluje Mlynář.
Dále dodává, že omezení vstupu není žádný naschvál, kterým by chtěli úředníci šikanovat návštěvníky lesů a krajiny obecně. Omezení se používají jen ve výjimečných případech a musí být odůvodněná. Slouží totiž k ochraně života a zdraví houbařů a výletníků, ale také k ochraně zvěře. Omezení nebo zákaz může vydat obec s rozšířenou působností pro jednu honitbu nebo její část například v době lovů, aby při něm nebyli turisté zraněni nebo, i hůř, nešťastnou náhodou usmrceni. Opatření může platit v některých specifických lokalitách také v době, kdy zvěř hnízdí nebo odchovává mladé, aby je lidé neplašili a zbytečně tím nezpůsobili smrt mláďat.
„Myslivci a orgány státní správy myslivosti přistupují k omezení vstupu do honitby nebo jejích částí velmi zodpovědně, o čemž svědčí počet vydaných rozhodnutí, který v posledních letech nepřekročil dvě desítky na celém území ČR," tvrdí Mlynář.
Také senátor Petr Gawlas (ČSSD) konstatuje, že kolem tohoto návrhu se vyrojila spousta poplašných informací, které se ne vždy zakládají na pravdě. „Z informací, které mám k dispozici, vyplývá, že jedinou zásadní změnou by mělo být navýšení maximální hranice pokuty za porušení zákazu vstupu do lesa z 10 na 30 tisíc korun. Žádné zavádění plošných zákazů vstupu se tudíž nechystá. Omezení nebo zákazy vstupu do lesa by se i nadále měly používat jen v odůvodněných případech," uvedl Gawlas.
Ještě poznamenal, že pokud by ale mělo dojít k zásadnímu zpřísnění podmínek pro vstup do lesů, nebo pokud by se začalo uvažovat o neopodstatněných plošných zákazech, byl by jednoznačně proti.
„V Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kde máme jednu z nejhustějších a nejkvalitnějších sítí značených turistických tras na světě a kde je turistika a chůze po horách národním sportem, by byl podobný návrh nemyslitelný. U mě by podporu rozhodně nenašel a během projednávání podobného návrhu bych dělal vše pro to, abych o jeho nesprávnosti přesvědčil i své kolegy," řekl senátor.