logo Silvarium tisk

Za letošní rok bude státní podnik Lesy ČR prezentovat nižší hospodářský výsledek, než vykázal za minulý rok. Jeho snahou jsou nyní různé nákladové úspory. Uvedl to počátkem prosince na setkání s novináři generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle něj Lesy ČR odvedou ze svých zdrojů do rozpočtu přes osm miliard korun, pro příští rok mají avizován odvod 6,5 miliardy korun. Za poslední tři roky plus příští rok to bude celkem 30 miliard korun, které podnik odvede ze svých rezerv do státních zdrojů.

Lesy ČR letos za prvních devět měsíců zvýšily hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku podnik vykázal hrubý zisk 5,23 miliardy korun.
Uplynulý rok byl podle Szóráda poměrně složitý a z pohledů správců lesa nestandardní. Dostavil se výrazný srážkový deficit. „Srážková bilance se sice v posledním období vyrovnává, na konci vegetačního období to však není optimální," podotkl generální ředitel s tím, že na porosty působí celá řada vlivů, srážkový deficit to všechno podtrhl a způsobil jejich určité oslabení. To společně s houbovými onemocněními kořenů, s podkorním hmyzem a fruktifikací, to znamená, že zejména smrky zaplodily, mělo na ně negativní vliv. Lesy ČR se letos potýkaly s chřadnutím celých porostů, které bylo ve srovnání s minulým rokem vyšší. Navíc v důsledku sucha byly způsobeny škody asi na 25 procentech výsazů.
„Klíčový pro další vývoj bude počasí," míní. Každý další srážkový deficit bude znamenat problém, protože porosty potřebují určitý čas na rekonvalescenci. Podle Szóráda se připravuje širší plénum, kde by se Lesy ČR chtěly sjednotit na určitých opatřeních i s ostatními vlastníky, ať už to jsou Vojenské lesy, národní parky, nebo privátní a komunální sféra. „Podle toho, jak se vyvíjí situace v porostech, nás čeká zřejmě ještě složitější rok než byl letos," podotkl.
Lesy ČR podle Szóráda za letošní rok vytěžily o 300 tisíc metrů krychlových méně než vloni. „Je to proto, abychom zbytečně nekomplikovali situaci na trhu. Stalo se, že v oblasti poptávky vypadli někteří zpracovatelé, zejména zahraniční. Celkově se tak vyveze méně dřeva, což má negativní dopad na hospodářské výsledky," shrnul generální ředitel.

Lesnické tendry finalizují

Problematická situace na trhu se dřevem, kde nabídka převyšuje poptávku, se projevila i v úrovni nabídek pro tendry 2016+, kde byl zaznamenán pokles ceny za metr krychlový až ve výši 200 korun.
Generální ředitel na počátku prosince uvedl, že finalizují lesnické tendry, z 57 měli podepsáno 52 smluv a zbytek měl být podepsán v následujících dnech. V minulém roce ještě neměli 50 procent smluv uzavřených. „Letos jsme výrazně zvýšili počet soutěžních jednotek z 33 na 57 a ve finále i počet subjektů, se kterými je uzavíráme. Uspěly dvě desítky subjektů. Zájem o tendry byl přitom stále velký, hodnotilo se 425 nabídek, což bylo zhruba osm na jednu soutěžní jednotku," podotkl. Tendry 2016+ se týkají zhruba pětiny území a jsou pětileté. Podnik chce drobením jednotek udržet konkurenci mezi zájemci o zakázky a umožnit získání kontraktu více uchazečům, a to i z řad menších podniků. Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se na všech jednotkách soutěžilo, je asi tři miliardy korun. Hodnoticím kritériem byla nabídnutá cena. Na 56 jednotkách již získal či získá kontrakt vítěz tendru, pouze na jedné jednotce nazvané Hradecká týkající se pěstebních prací byla smlouva uzavřena s druhým v pořadí. Firma s nejnižší nabídnutou cenou, společnost Habez, byla na jednotce Hradecká kvůli mylnému spočítání ceny z tendru vyřazena. Vítězem se tak stala Lesní společnost Bečov.
Nejvíce jednotek získala společnost Uniles ze skupiny Agrofert, která podala nejlepší cenovou nabídku na 12 z 57 soutěžených jednotek. Za Unilesem se s šesti kontrakty umístily společnosti Kloboucká lesní a Progles. Po čtyřech mají firmy Aclesia a LST. Přestože Uniles v tendru 2016+ zvítězil, jeho práce pro Lesy ČR se zmenší o 23 800 hektarů, tedy asi o devět procent. Uniles totiž v tendru 2016+ obhajoval lesnické jednotky o velikosti 99 600 hektarů, přičemž získal 75 800 hektarů. Jednotky byly trojího druhu a nebyly stejné. Z 57 jednotek se na 36 soutěžila takzvaná komplexní zakázka, která je nejhodnotnější a firmy o ni měly největší zájem. Vítěz na jednotce dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Hodnota prací se u těchto 36 jednotek předpokládá 2,753 miliardy korun. Sedmnácti jednotek se týkaly zakázky v odhadované hodnotě 228 milionů korun zaměřené pouze na pěstební činnosti. Na čtyřech jednotkách LČR soutěžily jen těžbu a prodej dříví, celková hodnota byla 30,6 milionu korun. Firmy začnou podle Szóráda pro Lesy ČR pracovat od 1. ledna příštího roku.

Nevydařený projekt

Szórád také připomněl, že státní podnik Lesy České republiky (LČR) chce prodat projekt teakové plantáže v Nikaragui, který prostřednictvím hradecké společnosti H. F. C. z poloviny spoluvlastní. „Projekt vznikl přibližně před deseti lety a dosud žádný zisk nepřinesl. Náklady projektu zatím byly asi 20 milionů korun," informoval generální ředitel. Státním podnikem z poloviny vlastněná firma H. F. C. v Nikaragui má asi 200 hektarový pozemek, na němž je ze dvou třetin teaková plantáž. Zbytek je osázen akáciemi a minoritně i jinými tropickými dřevinami. Původním záměrem bylo dodávat teakové dřevo nábytkářským firmám ve Střední Americe. Nic z toho se zatím nenaplnilo, původní odhady výnosů se ukázaly jako nereálné. Problémy údajně vyplývaly z ne zcela vhodného způsobu pěstování a ne zcela vhodné lokality. Szórád projekt vzniklý za jeho předchůdců označil za nedostatečně připravený.
Nyní je podle Szóráda cílem tento majetek prodat za maximálně možnou cenu.
Původně se také uvažovalo o tom, že by projekt v Nikaragui mohla pro své studijní a výzkumné účely převzít brněnská Mendelova univerzita. V minulosti se na projektu studijně podílela. Škola ale podle Szóráda převzetí projektu odmítla. Vedle H. F. C. ještě Lesy ČR vlastní poloviční podíl ve firmě Hradecká lesní a dřevařská společnost. Strategickým cílem Lesů ČR je v těchto firmách buď nabýt plnou kontrolu nad společnostmi, nebo naopak získat výnos z prodeje podílů ve firmách a vlastnictví se úplně zbavit. 

Komentáře  

+6 # lesmistr 2015-12-15 12:35
Pro LČR je každý rok složitý. Čím složitější, tím je to přeci lepší. Zlepšení nebo vyřešení toho "složitého"
se totiž dá slušně zúročit. Nebo se pletu?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě