Českokrumlovsko – Celé léto prakticky nepršelo. To se po srážkově podprůměrném loňském roce o to negativněji projevilo na stavu lesních porostů nejen na Českokrumlovsku. Stromy jednak schnou, jednak suchem oslabené jedince častěji napadá kůrovec.
V lesích, které patří pod Krajské ředitelství Lesů ČR, bylo v srpnu zpracováno přibližně 5000 metrů krychlových smrkových souší. „Stromy bohužel dále schnou a nahodilá těžba přibývá," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Ztráty postupně prověřujeme od začátku září, během léta se průběžně zvyšovaly." Nejvíce suchy utrpěla letošní výsadba. „Extrémní přísušek se bohužel projevuje i na té loňské," dodala mluvčí s tím, že v Lesní správě (LS) Nové Hrady a Vyšší Brod je situace přece jen o něco lepší než ve zbytku republiky.
Radek Kordač, lesní správce LS Český Krumlov, vysvětlil, že k problémům přispělo i to, že letos zaplodil smrk. „Má úrodu šišek, což samo o sobě strom oslabí, a sucho mu rozhodně nepřidalo, takže usychá." Jde o jednotlivé stromy po celé Lesní správě. „Ztrátu na zpeněžení to určitě přinese, ale konkrétně si to zatím vyčíslit netroufám." Mnohem víc sucho podle Radka Kordače odneslo letošní zalesnění. Porosty Lesů města Český Krumlov trápí také lýkožrout. „Letošní suché léto se podepsalo na zvýšeném výskytu kůrovce v našich lesích," uvedl ředitel společnosti Miroslav Štoll.
„Stromy měly málo vláhy, aby se ubránily náletům podkorního hmyzu. Evidujeme rovněž ztráty na jarním zalesnění, které byly způsobené suchem," doplnil Miroslav Štoll.
V lesích, ve kterých hospodaří Lesní družstvo obcí Přídolí, usychají hlavně mladé modříny. Podle Vlastimila Peška, ředitele družstva, to ale není otázka pouze letošního sucha. „Jsou to poslední dva tři roky. Já osobně to připisuji slabší ozónové vrstvě," řekl ředitel s tím, že si za svým názorem stojí, byť ho s ním možná ostatní nesdílejí. „Odcházejí některé druhy dřevin – a letošní sucho tomu jenom přidalo. Usychají nejen čerstvě zasazené sazenice, ale také ty dva tři roky staré, převážně modřín. Odchází i starší porosty a teď se nám objevil také kůrovec." Oslabená ozónová vrstva podle něj ničí jak oslabené jedince, tak jedince na horších stanovištích. „Z letošního zalesnění máme v podstatě ztráty pouze na modřínu, a to zhruba 80 procent modřínů, v listnáčích téměř žádné a ve smrku asi 15 procent. Ze dvou až tříletých porostů odchází řádově 15 až 20 procent modřínů."
Suché stromy se ve větším počtu začaly objevovat v polovině srpna. „Největší problém představuje smrk, kdy se na některých stromech objevuje i kůrovec, zejména lýkožrout lesklý, pomístně i v kombinaci s lýkožroutem smrkovým. Za krajské ředitelství v současné době odhadujeme celkové množství 15–20 tisíc metrů krychlových," vyčíslila Eva Jouklová. „Probíhá jednání se smluvními partnery o navýšení kapacit k rychlému zpracování."