logo Silvarium tisk
Datum: 27.09.2007
Autor: David Vaníček
Moderátor: Lucie Borhyová, Reynolds Koranteng
Relace: Odpolední Televizní noviny

Moderátor
Lesy v Krušných horách umírají, upozorňují na to odborníci na životní prostředí. Více než polovinu stromů na krušnohorských hřebenech tam lesníci vysázeli jako náhradu za lesy, které před 40 lety zdevastovaly emise z elektráren. Jenže novým porostům se nedaří a pomalu usychají. Více už David Vaníček. Davide, je možné, že se bude opakovat podobná katastrofa jako v 70. letech?

Autor
Ano skutečně to možné je, aniž by chtěli odborníci tu situaci nějak zbytečně dramatizovat, podle některých studií je ta situace v lesích opravdu alarmující. V 2. polovině 20. století se krušnohorské lesy udusily kvůli výparům z elektráren a ze stromů zůstaly na téměř 40 000 hektarech jen uschlé pahýly. Ta likvidace byla opravdu obrovská, například jen během roku 1979 se ne jeden hektar lesů v Mostě sesypalo neuvěřitelných 190 kg síry, kromě samotných stromů proto "onemocněla" také půda a pravě kvůli tomu dnes hrozí, že i ty všechny náhradní nově vysazené stromy uschnou také. Teď už je to v lesích poznat. Ostatně přesvědčte se o tom sami. Les, který nedýchá, les bez stromů, les bez života. Tak by to mohlo už za několik desítek let vypadat v Krušných horách. Půda je tady několikrát kyselejší než dovolují limity a proto v ní umírají náhradní dřeviny břízy a smrky.

Ivo Ferkl, ředitel krajského inspektorátu, Lesy ČR, Teplice:
Dřeviny sem nepatřily, geneticky na to nebyly vybavený.

Autor
Tady je dobře vidět, jak smrk v krušnohorských lesích umírá. Tohle je  ještě zdravý strom, pak ale začne žloutnout a opadávat, nakonec z něj zbudou jen holé větve. Většina stromů zatím  vypadá zdravě, ale je to prý jen skryté nebezpečí. Porosty jsou ve skutečnosti oslabené a tím pádem rychleji podlehnou vichřicím, mrazům nebo nemocem.

Ivo Ferkl, ředitel krajského inspektorátu, Lesy ČR, Teplice:
Některé porosty odumírají již teď, některé mají ten výhled třeba na několik málo desítek let.

Autor
Aby se stromy podařilo zachránit, musí lesníci ročně obnovit a přesázet alespoň tisíc hektarů lesa. To je práce minimálně na dalších 40 let.

Luděk Forman, koordinátor akce na ozdravení lesů, zastupitel Ústeckého kraje:
Náklady na těch 1000 hektarů každoročně je zhruba 200 milionů korun.

Autor
Odborníci bijí na poplach pokud se do porostů nebudou peníze investovat co nejdříve, dopadnou krušnohorské lesy nějak takhle.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě