Lesy v okolí Přibyslavi na Havlíčkobrodsku zažívají kritické období. Výrazně je oslabilo letní sucho a množství stromů napadl kůrovec. „Situace je kritická, a pokud se s tím něco neudělá, bude příští rok katastrofální," volí nezvykle silná slova přibyslavský starosta se zálibou v lesnictví Martin Kamarád.
Podle správce městských lesů v Přibyslavi Josefa Hamerníka jsou však obavy na místě. Jak vysvětlil, v letošním roce stromy trpí hned trojnásobně.
„Přílišné letní sucho až o metr snížilo hladinu vody v půdě, navíc je letos semenný rok (u smrků se opakuje v průměru po deseti letech - pozn. red.) . Stromy jsou oslabené, mají menší odolnost, a pro kůrovce jsou proto atraktivní," popisuje Hamerník.
Přibyslavské městské lesy se starají o 110 hektarů lesních porostů. Jenže je nemají pohromadě, ale jsou roztroušené po okolí města, obvykle mezi lesy jiných vlastníků. A právě proto je přibyslavský majetek ve větším ohrožení.
„Hodně lesů v okolí je neošetřených. I když používáme lapače, od sousedních majitelů se k nám kůrovec dostává," svěřil se Josef Hamerník.
Podle něj je nutné, aby majitelé všech lesů na situaci okamžitě zareagovali, a jakmile zjistí napadení stromů kůrovcem, ihned dřeviny pokáceli a z lesa odvezli. „Bohužel, v okolí je dost lesů, jež prostě majitelé, kteří mohou být i hodně z daleka, nechávají růst a nezasahují do nich," dodal Martin Kamarád. Modlí se za vlhké studené jaro. Jinak hrozí plošné odlesňování
Kvůli letnímu suchu se ale po lesích rozšířily i nové a v jiných letech okrajové druhy škůdců. I když má společnost instalovány feromonové lapače, mnohdy na tyto vzácnější druhy neúčinkují.
Lesy města Přibyslav ročně zpracují tisíc kubíků dřeva. Letos bude přibližně čtvrtinu z toho tvořit dřevo poškozené. Jeho cena je nižší a společnosti klesá zisk. „Letos to ještě tak strašné není. Ale jakmile nebude vlhké a studené jaro, příští rok bude katastrofální," varuje Hamerník.
V tom případě by to znamenalo rozsáhlé odlesňování ploch. Společnost by prodělala, protože by musela zajistit velký odbyt poškozeného dřeva. V krajním případě by to vedlo až ke zhroucení trhu se dřevem. „Problém by byl i sehnat dřevorubce. Protože je teď s kůrovcem podobná situace i v jiných menších společnostech," řekl Hamerník.