logo Silvarium tisk

Hradec Králové – Těžko odhadovat, shodují se v otázce hrozící kůrovcové kalamity lesníci. Loňské dlouhé, suché a horké léto těmto dřevokazným broukům nadmíru vyhovovalo, a tak se na mnoha místech republiky nebezpečně přemnožily. Situace na Hradecku naštěstí aktuálně není nijak kritická, zvrátit ji ale může počasí. „Pokud bude letos chladněji a vlhčeji, situace se stabilizuje. Pokud ale bude jako loni, kdy spadlo od dubna do září minimum srážek, tak to nahraje právě kalamitnímu vývoji," potvrzuje nadlesní hradeckých městských lesů Tomáš Jankovský.

Zdravý strom se ubrání sám

Lýkožrout smrkový laicky nazývaný jako kůrovec útočí zpravidla na oslabené stromy, především na žíznivé smrky. Když mu přeje počasí, mohou se vyvinout tři, velmi výjimečně i čtyři generace brouka, a to už je malér. „Zdravý strom zalije brouka smůlou, a tak se ubrání. Oslabené stromy a zvlášť smrky ale mohou mít problém," říká Tomáš Jankovský.
Lesníci proto už přistoupili k prvním obranným procedurám lesa.

Lesníci rozmisťují lapáky a lapače

Na vytipovaných místech, kde kůrovec řádil už předešlý rok, vytvářejí takzvané stromové lapáky, což jsou pokácené stromy překryté větvemi, do kterých se zhruba pětimilimetroví brouci následně zavrtávají. „Každý takový lapák se musí očíslovat a označit přesným datem. Hajní si své lapáky pečlivě evidují a co 7 až 10 dní na nich provádí kontrolu. To znamená, že udělají odřezek kůry a spočítají počet závrtů kůrovců v kůře. Navíc přitom sledují jeho stádia vývoje," vysvětluje Jankovský s tím, že důležité je pak včas lapák z lesa odvézt, aby noví brouci nestačili vylétat a útočit na okolní stromy. Volně ležící lapáky v lese tak lesníkům slouží nejen k monitoringu brouka, ale také k jeho nachytání v přemnožených oblastech lesa – v takzvaných kůrovcových okách.
Druhou metodou je rozmístění takzvaných lapačů. To jsou v podstatě mechanické pomůcky určené k odchytu kůrovce. „Občas je můžete v lese vidět. Jsou to takové umělohmotné bedýnky, do kterých kůrovec narazí, spadne a už nevyleze. Ještě se do nich věší feromonové pytlíky, které lákají buď samečky nebo samičky, záleží na druhu," dodává Jankovský.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě