logo Silvarium tisk
Název: Lesy si už musí pomoci samy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 03.08.2007
Autor: IVAN TRUHLIČKA
Rubrika: Kraj Hradecký

V Krkonoších skončila likvidace kalamity, kterou letos v zimě na horách způsobil orkán Kyrill

Vrchlabí - Správci Krkonošského národního parku dokončili odstraňování následků větrné kalamity, kterou letos v zimě na horách způsobil orkán Kyrill. Kvůli nebezpečí přemnožení kůrovce vytěžili lesníci za první letošní pololetí tolik dřeva jako jindy za celý rok. Teď už si musí krkonošské lesy pomoci samy.
    "Většinu poškozených míst zřejmě ponecháme přirozenému vývoji. V současné době zpracováváme studii, která na základě nedávno pořízených leteckých snímků a terénního šetření určí plochy schopné obnovy bez větších zásahů člověka. Na tyto lokality pouze doplníme dřeviny, které v tamní druhové skladbě chybí. Především buky, jedle, jeřáby a břízy," uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
    Hlavním opatřením, které zabránilo masivnímu rozšíření kůrovce a následné kůrovcové kalamitě na území Krkonoš, bylo včasné odvezení zpracovaného dřeva z lesů. Přesto na některých místech kůrovec zřejmě dokončil svůj vývoj, vylétl a napadl okolní porosty.
    "Podle předběžných pozorování se však bude jednat o napadení menšího rozsahu, která bychom měli zvládnout," sdělil mluvčí parku.
    Orkán Kyrill řádil v Krkonoších letos v lednu. Větrná smršť, jejíž rychlost dosahovala na hřebenech hor až 216 kilometrů v hodině, způsobila škody po celých horách. Nejvíc postižena byla především východní část hor, zejména lesní správy Horní Maršov, Pec pod Sněžkou, Černý Důl a Svoboda nad Úpou.
    První odhady mluvily o 70 tisících krychlových metrech poškozeného dřeva. S postupem doby toto číslo narůstalo, až se zastavilo na konečných 88 tisících kubíků. To je téměř tolik dřeva, kolik se v Krkonošském národním parku vytěží za celý rok.
    "Po orkánu Kyrill byly všechny plánované těžby zastaveny a veškeré úsilí se soustředilo na odstraňování následků orkánu. V druhé polovině roku se proto budou provádět už jen výchovné zásahy ve prospěch lesa," informoval Drahný.
    Kvůli odstraňování lesní kalamity museli správci Krkonošského národního parku i o prázdninách omezit provoz na některých turistických trasách a část z nich úplně uzavřít.
    Většinu cest, kde zákaz vstupu platí, turisté naštěstí téměř nevyužívají. Jedná se především o lesní úseky zelené turistické cesty od Dvorské boudy na Liščí svážnici a žlutě značené trasy od Tetřevích bud k Liščí boudě. Turisté zatím nemohou plně využívat ani červeně značenou Železnou stezku mezi Richterovými boudami a Modrým dolem a lesní cestu mezi Spáleným Mlýnem a Žacléřskými boudami na Horní Malé Úpě.
    "Mimořádná opatření spojená s odstraňováním lesní kalamity se postupně ruší. Poslední omezení skončí ve středu 8. srpna," sdělil Drahný.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě