logo Silvarium tisk

Epidemie kloubnatky, která zasáhla Krušné hory před šesti lety, je alespoň v lesích Chomutova zastavená. Napadené stromy se v okolí Hory Sv. Šebestiána podařilo odklidit a lesníci původní smrky nahradili výsadbou druhově rozmanitějších stromů. Velkou bitvu ale svádějí lesníci s kůrovcem, který debužíruje na tisících metrech lesního porostu.

"Kloubnatka, cizopasná houba, decimovala smrky pichlavé, které tvořily neblaze proslulé monukultury vysazované v 70. letech. Napadené stromy bylo nutné z lesa co nejrychleji odstranit a rozhodnout, jak provést novou výsadbu. „Nedělali jsme způsob holé seče, ale postupovali cloně, podsazovali," říká ředitel městských lesů Petr Markes.

Stromy napadené kloubnatkou už dále nepřirůstají. Růst jehličí se zastaví a strom pozvolna usychá. Do pěti let se zelený jehličnan promění v uschlý strom se zašedlými větvemi, který umírá. Proto bylo nutné hned s kácením napadených stromů zajistit obnovu lesa. „ Smrky pichlavé jsou všechny podsázeny smrkem ztepilým, bukem, břízou. Když dnes půjdete po lese, uvidíte někde torza smrku pichlavého, který je suchý nebo schnoucí. Ale všude pod tím je vysázený nový les," doplňuje ředitel. Postup se týká nejvíce zasaženého území A, kde je už hotovo.

Celý článek najdete v Deníku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě