PRAHA Nepůvodní rostliny, slabé či nemocné stromy mizí. Nahrazuje je nová zeleň. „Doba vegetačního klidu a chladné zimní měsíce jsou tím správným časem pro výchovné zásahy do lesních porostů," uvedla Petra Fišerová ze společnosti Lesy hl. města Prahy. Během letošní zimy tak lesníci „vychovávají" les na přibližně osmi desítkách hektarů, kde se zelený příkrov dočkal probírek a prořezávek. Lesáci se tak činili v Šárce, Hodkovičkách a dalších zelených revírech Prahy.
„Na 20 hektarů mlazin a tyčkovin se dočkalo nutných prořezávek, během kterých jsme snížili hustotu porostu a uvolnili místo pro růst nadějným stromkům. Zasahovali jsme také na 53 hektarech starších lesních porostů, kde jsme vybrali ty nejzdatnější jedince a podpořili tak pevnou kostru lesa," vysvětlila Petra Fišerová. Smýcené porosty se proměnily například ve štěpky, které poslouží jako výživa pro lesní porosty. Část prořezaných porostů zůstala po ořezání na místě, kde přirozenou cestou shnije. A některé kmeny odrostlejších stromů se v truhlárnách postupně promění v plaňky, které ochrání mladou výsadbu proti nenechavému chrupu zvěře.
Odstranění nepůvodních druhů stromů nebo důkladný „úklid" po kalamitě, i tak vypadá plán renovačních zásahů pro letošní rok. Například v lesním úseku v Šárce má podle předpokladů dojít ke smýcení nepůvodního obyvatele v tomto koutu metropole, dubu červeného. Ten původně pochází ze severu Ameriky, problémem jsou jeho spadané listy, které kvůli nadměrné kyselosti omezují růst ostatních rostlin a stromů.
Silné a zdravé duby
„Následovat bude obnova přirozené druhové skladby, a to dubu zimního a buku lesního," popisují plán lesáci. Dokončeno má být mimo jiné také mýcení po větrné kalamitě a místo ní se na místo navrátí původní dřeviny. O kus dál na nebušickém katastru zmíněný plán předpokládá podporu růstu lesa odstraněním jednotlivých smrků a modřínů. A místa, kde zmizelo dřevo po odtěžení kůrovce, opět pokryje les.
Záměr se dotýká třeba i chuchelského lesního revíru. Regenerační zákroky se zde zaměří například na výřez neoriginálního dubu červeného a borovice modré. Lesníci zde „proředí" modřínový porost, a tak se přirozeným způsobem postarají o omlazení lesa.
Redukci dalšího z nepůvodních pražských druhů stromů, borovice černé, a odstranění suchých dřevin. I takový je letošní plán obnovních zásahů lesníků z hodkovičského úseku okolo Modřanské rokle. Domýcení smrkového porostu a obnovení původního porostu v podobě dubů zimních, buků lesních či lip. Tak vypadá plán hostivařských lesníků pro milíčovský les.
Nejen původní lesy čistí v Praze vzduch a v horkých dnech pomáhají městu dýchat. V hlavním městě každoročně přibývají tisíce sazenic stromů. Nové lesy budou zakládány i letos. Například na pomezí Slivence a Chuchle v místech, které až do roku 1986 hyzdila skládka tuhých komunálních odpadů.
Na přibližně 15 hektarech má v několika etapách vyrůst nový, zdravý les. Z plochy někdejší skládky zmizí náletové rostliny – pajasan žláznatý nebo trnovník akát. Nahradí je 20 tisíc stromů a stejný počet keřů. Půjde třeba o javor babyku či klen, dub letní, jasan ztepilý, borovici lesní a další. Keře reprezentuje hloh obecný, brslen evropský, dřín obecný, kalina tušalaj a další. „Postup obnovy zeleně volíme po vrstevnicích ve čtyřmetrových pruzích střídajících se s pásy bez zásahů, abychom předešli erozi půdy," uvedla k nové výsadbě Petra Fišerová.