Lesní hospodářství patří mezi základní samosprávné činnosti města Blovice. V současné době hospodaříme s lesními majetky v k. ú. Blovice, Hradiště u Blovic, Hradišťská Lhotka, Louňová, Smederov, Spálené Poříčí, Struhaře, Štítov u Blovic, Vlčice u Blovic, Vlčtejn, Zdemyslice, Žákava, Ždírec u Blovic. Největší lesní celek tvoří oblast Kamenska, dále na Dubí, Rohatá a u Hradišťské Lhotky. V ostatních oblastech jsou jen menší lesní pozemky. Hospodaření se řídí podle základního dokumentu každého většího majitele lesů. Jedná se o Lesní hospodářský plán (LHP), který je platný na dobu deseti let od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2021. Město Blovice je od r. 2015 členem Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (www.svol.cz). Řízením lesního hospodářství je pověřen Ing. Michal Hodek, místostarosta města Blovice. Funkci lesního („hajný") vykonává Radek Šindelář DiS. Dále externě město Blovice spolupracuje s Martinem Šertlem, který provádí činnost odborného lesního hospodáře (OLH), a to po dobu, než si zajistí Radek Šindelář dostatečnou praxi v oboru.
Redakční rada se zeptala v malém rozhovoru místostarosty města Michala Hodka a lesního Radka Šindeláře, jak to vypadá s lesy města Blovice.
Pane místostarosto, jak velké jsou blovické lesy?
Celková výměra lesů města činila k 31. 12. 2019 298,42 ha, z celkových 615,03 ha všech pozemků v majetku města to dělá více než 48 %. Jsem rád, že se Zastupitelstvo města Blovice přihlásilo k záměru trvale investovat nejen do údržby a obnovy stávajícího lesního majetku, ale máme zájem tento majetek dále rozšiřovat. V oblasti Kamenska, kde máme největší lesní celek, jsme pořídili v loňském roce 1,41 ha nové lesní půdy. Jednalo se o výtěžek z dražby Celního úřadu v Plzni. Dále město kupuje lesní pozemky i mimo své území, konkrétně v k. ú. Vlčtejn nad obcí Zdemyslice. V této oblasti bylo pořízeno již 2,13 ha. Přírůstek výměry činil celkem v roce 2019 +3,46 ha.
Město zde hospodaří na majetku nemalé hodnoty. Ocenění lesních pozemků je evidováno ve výši 19,6 mil. Kč (bez porostů) z celkové hodnoty pozemků města, která činí 62 mil. Kč. Hodnotu porostů odhadujeme na dalších několik desítek milionů korun.
Radku, jak město hospodařilo v lesích v roce 2019?
Nejprve uvedu několik konkrétních čísel, jak dopadlo hospodaření v loňském roce. Celkové výnosy dosáhly hodnoty 2.289 tis. Kč, z toho za prodej dřevní hmoty jsme utržili 2.111 tis. Kč a z dotací Plzeňského kraje a Ministerstva zemědělství dorazila částka 178 tis. Kč. Jednalo se o podporu na obnovu a zajištění porostů. Náklady v lesním hospodářství byly 3.265 tis. Kč, z toho největší zastoupení má pěstební činnost 1.460 tis. Kč, těžba stála 933 tis. Kč a zbytek připadá na správní režii (platy, cestovní náklady, opravy cest apod.). Největší podíl na nákladech měly nakoupené služby v oblasti pěstební činnosti a těžby. Nákup materiálu (většinou sazenic) činil více než půl milionu korun. Jak si může pozorný čtenář vypočítat, hospodaření bylo ztrátové ve výši –976 tis. Kč. Ztráta byla způsobena zejména propadem cen dřevní hmoty na trhu. Zatímco v roce 2018 byla průměrná cena prodávaného dříví 1.059 Kč/m3, v loňském roce již jen 836 Kč/m3 (částky bez DPH). Plnění rozpočtu lesů dopadlo rovněž podle očekávání v minusu. Celkové příjmy byly 2.966 tis. Kč při výdajích 3.703 tis. Kč. Součástí výdajů byl i nákup navijáku za traktor v hodnotě 78 tis. Kč, abychom nahradili nedostatečné kapacity dodavatelských firem. Saldo rozpočtu činilo 737 tis. Kč, tj. o trochu méně než v roce 2018 (částky vč. DPH).
Celý článek najdete v Blovických novinách.