TŘEBÍČSKO - Nedávné extrémní sucho potrápilo nejen zemědělce, zahrádkáře a vodaře, ale i lesníky. Nedostatek srážek způsobil vlastníkům lesů problémy, vážně ohrožená je významná část letošní výsadby sazenic. Jarní výsadba nestihla potřebným způsobem zakořenit a je nejnáchylnější na usychání.
„I přes řádné jarní zalesnění vysoké teploty a nedostatek vodních srážek sazenice likvidují," vysvětlil Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí. Vysoký úhyn je podle Chláda patrný například u jedlí, které uschly místně z více než 50 % a regeneraci u nich nelze očekávat. O trochu lepší situace je u buku, kde je úhyn do 50 % a navíc je naděje, že v případě dostatku srážek v podzimním období stromky regenerují. Relativně dobře se s horkem a suchem vyrovnaly sazenice smrku.
Na Třebíčsku budou lesníci vyhodnocovat úhyn sazenic po jarním zalesnění až během září. Zatím se však nezdá, že by ztráty sazenic byly tak velké, jak uvádí radní Chlád. Navíc, jedlí a buků se nesází na Třebíčsku tolik jako jinde v kraji, u nás především duby a smrky. Záleží také na konkrétních místech v lese, suchých či zavodněných. Některá stanoviště zůstala i v letošních vedrech do poslední chvíle vlhká. Díky dešti z posledních dnů si i lesy oddechly. Stresy, které lesy horkem postihly, však mohou mít svoji setrvačnost a projevit se až v pozdější době.
Vylepšení bilance srážek závlahou se v rámci lesního hospodářství běžně používá v lesních školkách. Sazenice jsou tam pravidelně zavlažovány. I v těchto provozech proto lesníci ocenili dešťové srážky, které umožnily snížení závlah a potřebným způsobem doplnit zdroje vody.