V českých lesích v dohledné době nejspíš hořet nebude. I přesto katastrofické obrázky z Austrálie ale i o pár měsíců dřív z Amazonie přivádí člověka k otázce – co bude s lesy? Globální oteplování zrychluje, stále častěji se setkáváme s extrémními klimatickými jevy, stromy oslabené suchem se nemohou bránit a snadno podléhají různým škůdcům. Na možná řešení jsem se zašel zeptat vědců z České zemědělské univerzity, a nakonec jsme strávili i pár hodin sběrem šišek v lese.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Proto si je musíme hýčkat a sakra o ně pečovat a i je dále vysazovat, bez těchto jediných zimních katalizátorů to bohužel také nepůjde.
Odvážíte se páni i použít tento názor ???
Změna jen na listnaté stromy není účelná a je to opět ode zdi ke zdi !!!
Dříve zde diskutoval např. vášnivý obhájce pěstování smrku v naprosto ekologicky nevhodných podmínkách, pan Klewar, který opakovaně zmiňoval přínos smrku ve "vyčesávání" vlhkosti ze zimních mlh a jejímu dopravení do půdy. Když pominu, že tento efekt je marginální a omezený pouze na zimní námrazové anticyklonální epizody (které se např. tuto zimu zatím téměř nevyskytly), je tu i ještě jiný, zcela opomíjený aspekt týkající se hospodaření s vodou u smrčiny vs. např. bučiny, a tím je SUBLIMACE SNĚHOVÝCH SRÁŽEK.
Jde o to, že pokud např. smrk zachytí až 50% dopadající vláhy ve formě sněhu ve své koruně, přičemž poté dojde k silnějším mrazům, tak se nemalá část vody v tomto sněhu obsažené NIKDY NEDOSTANE do půdy, protože v silných mrazích vysublimuje, jednoduše přejde z pevného skupenství do plynného vlivem faktu nízkých teplot a velmi nízkého obsahu vodních par v mrazivém zimním anticyklonálním vzduchu.
Zatímco pokud se tentýž sníh dostane přes bezlisté koruny až k zemi, poklesne velikost kontaktní plochy sníh vs. vzduch a navíc dojde ke zhutnění sněhu na zemi, což zpomalí veškeré z hlediska vodní bilance sněhu negativní procesy právě včetně té sublimace.
Tento mechanismus u smrku není "špatný", nemá žádné znaménko, je to pouze holý fakt plynoucí z toho, že smrk jakožto dřevina vlhkých severských lesů nepotřebuje disponovat mechanismy podporujícími udržení co nejvyššího množství srážek (jakým je např. velmi hladký povrch kůry smrku), protože jednoduše to nepotřebuje - předpokládá, že vody bude vždy dost. A to je jen další střípek do mozaiky zcela přirozených skutečností (vedle extrémně mělkého kořenového systému), které jasně ukazují, že smrk je naprosto nevhodnou dřevinou všude tam, kde se vyskytují teplá a hlavně suchá léta.
Je to velmi jednoduché a zcela logické, to jen pouze smrkoví plánovači se rozhodli tyto elementární skutečnosti ignorovat. Bohužel to teď zaplatí ze svých peněz všichni ostatní obyvatelé této země.
Jedli mám také rád a proto s vámi plně souhlasím a argumentace je logicky jasná.
Co tedy dle vás má SM nahradit?
Zbytek bude ve znamení ústupu od koncepce výroby rovných trámů, protože na to prostě tak jak dříve už v ČR nebudeme v budoucnu klimaticky, politicky ani jinak mít.
Pokud se stane hlavní dřevinou například buk, máme tady obrovské oživení nábytkářského průmyslu a skoro všechno, co tak strašně potřebujeme a nemáme - přírodě blízké porosty, průmysl s vysokou přidanou hodnotou, vznik a prosperitu x firem, stabilní a mnohem udržitelnější lesy.
Totéž duby, javory - jenom chtít.
Jen se ptám?
I z přirozeného lesa se platí daně a lesní zákon má jasné mantinely co se tam musí !!
Kdo to zaplatí a bude po dobu dalších 20 -30 let, než dá trochu dřeva z probírek platit ????
Dovolit si to dle mého může dovolit pouze našimi pány vyvolený, který shrábne těch pár dotací do lesů a další ti budou buď do lesů rvát své prostředky a nebo pomalu vymřou.
TOŤ NOVÁ "PRO NĚKTERÉ LEPŠÍ" STRATEGIE TOHOTO STÁTU !!!
Tak páni dále "spravedlivě dotujte plošně pole a louky" a na lesy kašlete. !!