logo Silvarium tisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni s ústupem kůrovcové kalamity snížil těžbu dřeva o 20 procent na 11,41 milionu metrů krychlových. Předloni těžba ve státních lesích v době vrcholící kalamity dosáhla rekordních 14,4 milionu metrů krychlových. Letos LČR plánují další snížení těžby, a to o desetinu na 10,2 milionu metrů krychlových. Řekla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.

Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 42 procent na 5,54 milionu metrů krychlových. K útlumu kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opaření přispělo i počasí. „Bylo chladnější jaro, první rojení kůrovce se oddálilo, a kůrovec zvládl vytvořit maximálně dvě generace,“ uvedli dříve státní lesníci.

Objem takzvané nahodilé těžby, do níž spadá především těžba kůrovcového dřeva a dále i těžba dřeva zničeného větrem a jinými živly, loni klesl o 31 procent na 9,21 milionu metrů krychlových. Na celkové těžbě se nahodilá těžba podílela 81 procenty po předloňských 93 procentech.

Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez kůrovcové kalamity byla těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových.

Kromě potlačení kalamity byla loni pro Lesy ČR prioritou obnova lesů. Podnik loni zalesnil asi 22.000 hektarů lesa a vysázel rekordních přibližně 90 milionů kusů stromků. „Letos je opět cílem výsadba asi 90 milionů sazenic a zalesnění asi 21.000 hektarů, z toho přibližně 5000 přirozenou obnovou,“ uvedla mluvčí. Aktuálně dosahovaná obnova lesů je podle LČR na hranici kapacit českého lesnictví a školkařů.

Nové lesy vysazované po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. Zhruba 67 procent nových výsadeb připadá na listnáče, zbytek na jehličnaté dřeviny.

Plochu holin podnik ke konci loňského roku snížil o 15 procent na 32.545 hektarů z předloňských 38.508 hektarů. V dobách před kůrovcovou kalamitou se plocha holin pohybovala na úrovni 12.000 hektarů.

Kůrovcová kalamita je podle lesníků nyní s výjimkou severních Čech na ústupu nebo již odezněla. „Kalamita letos kulminuje v Ústeckém a Libereckém kraji, konkrétně na Děčínsku a dále na Českolipsku a Liberecku,“ uvedla Jouklová.

Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Následně ministerstvo vypsalo výběrové řízení, do kterého se přihlásilo pět uchazečů. K výsledku výběrového řízení se má ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyjádřit 28. února.

Těžba dřeva v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) v milionech metrů krychlových v letech 2017 až 2021:

  2017  2018  2019  2020  2021
Těžba celkem: 8,053 10,73 13,9 14,35 11,4
Z toho těžba kůrovcového dřeva: 2,997 5,984 9,705 9,58 5,54

Zdroj: Lesy ČR

ČTK

Komentáře  

+8 # Starý 2022-02-16 12:31
Jaké snížení a k tomu ještě super informace, jak u nich (LČR) platil zákaz těžeb jiného dříví nežli kůrovcového.
Dobrá informace pro ČIŽP a Mze, jak jsou plněny příkazy, to co se veřejnosti předkládá a to i formou opatření obecné povahy, proti kterému se prakticky nelze bránit.
Opět příklad jak jde v česku cokoli, stačí jen být přímo řízen Mze a být státním podnikem.
Normálního malého vlastníka, tím, že vrhneme na trh hromady dřeva zničíme a pak se chlubíme úspěchy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě