logo Silvarium tisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni s ústupem kůrovcové kalamity snížil těžbu dřeva o 20 procent na 11,41 milionu metrů krychlových. Předloni těžba ve státních lesích v době vrcholící kalamity dosáhla rekordních 14,4 milionu metrů krychlových. Letos LČR plánují další snížení těžby, a to o desetinu na 10,2 milionu metrů krychlových. Řekla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.

Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 42 procent na 5,54 milionu metrů krychlových. K útlumu kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opaření přispělo i počasí. „Bylo chladnější jaro, první rojení kůrovce se oddálilo, a kůrovec zvládl vytvořit maximálně dvě generace,“ uvedli dříve státní lesníci.

Objem takzvané nahodilé těžby, do níž spadá především těžba kůrovcového dřeva a dále i těžba dřeva zničeného větrem a jinými živly, loni klesl o 31 procent na 9,21 milionu metrů krychlových. Na celkové těžbě se nahodilá těžba podílela 81 procenty po předloňských 93 procentech.

Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez kůrovcové kalamity byla těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových.

Kromě potlačení kalamity byla loni pro Lesy ČR prioritou obnova lesů. Podnik loni zalesnil asi 22.000 hektarů lesa a vysázel rekordních přibližně 90 milionů kusů stromků. „Letos je opět cílem výsadba asi 90 milionů sazenic a zalesnění asi 21.000 hektarů, z toho přibližně 5000 přirozenou obnovou,“ uvedla mluvčí. Aktuálně dosahovaná obnova lesů je podle LČR na hranici kapacit českého lesnictví a školkařů.

Nové lesy vysazované po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. Zhruba 67 procent nových výsadeb připadá na listnáče, zbytek na jehličnaté dřeviny.

Plochu holin podnik ke konci loňského roku snížil o 15 procent na 32.545 hektarů z předloňských 38.508 hektarů. V dobách před kůrovcovou kalamitou se plocha holin pohybovala na úrovni 12.000 hektarů.

Kůrovcová kalamita je podle lesníků nyní s výjimkou severních Čech na ústupu nebo již odezněla. „Kalamita letos kulminuje v Ústeckém a Libereckém kraji, konkrétně na Děčínsku a dále na Českolipsku a Liberecku,“ uvedla Jouklová.

Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Následně ministerstvo vypsalo výběrové řízení, do kterého se přihlásilo pět uchazečů. K výsledku výběrového řízení se má ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vyjádřit 28. února.

Těžba dřeva v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) v milionech metrů krychlových v letech 2017 až 2021:

  2017  2018  2019  2020  2021
Těžba celkem: 8,053 10,73 13,9 14,35 11,4
Z toho těžba kůrovcového dřeva: 2,997 5,984 9,705 9,58 5,54

Zdroj: Lesy ČR

ČTK

Komentáře  

+8 # Starý 2022-02-16 12:31
Jaké snížení a k tomu ještě super informace, jak u nich (LČR) platil zákaz těžeb jiného dříví nežli kůrovcového.
Dobrá informace pro ČIŽP a Mze, jak jsou plněny příkazy, to co se veřejnosti předkládá a to i formou opatření obecné povahy, proti kterému se prakticky nelze bránit.
Opět příklad jak jde v česku cokoli, stačí jen být přímo řízen Mze a být státním podnikem.
Normálního malého vlastníka, tím, že vrhneme na trh hromady dřeva zničíme a pak se chlubíme úspěchy.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě