logo Silvarium tisk

V Děčíně se pracovníci městských lesů zaměřili na obnovu studánek. Celkově jich mají na starost osm, z většiny z nich jsou místní lidé zvyklí pít. Jako zatím poslední prošla rekonstrukcí studánka na Popovickém vrchu.

„Doufám, že nám to nikdo nestáhl, ten přítok. Tudy normálně pořád tekla voda, a jak vidíte, to řečiště bylo dost slušné," ukazuje na malou loužičku pod nově opraveným přístřeškem lesník František Pažout. Kromě samotné studánky přibylo na místě i nové posezení a směrové tabule. „Ukazatel s nápisem tady ze dřeva a drží ho tady medvídek..." popisuje Vít Votava, zaměstnanec firmy, která posezení staví. Studánka na Popovickém vrchu je jedna z osmi, o kterou se lesníci městských lesů starají, podle Františka Pažouta z některých dokonce místní lidé vodu pijí. „Ta je pojmenovaná jako Týlova... Je to v Horním Oldřichově, celkem dost lidí tam chodí, je to zdroj pitné vody, je to odzkoušené, že ta voda tam je kvalitní," upřesňuje Pažout. Pít vodu ze studánek můžete, ale na vlastní zodpovědnost! „Pít se dá ze všeho, ale nějaké rozbory samozřejmě nemáme, není to nic oficiálního..." varuje ředitel lesů Děčín Antonín Novák. „Pil jsem ale ze spousty těch studánek a zatím jsem tady..." dodává s nadsázkou.Obnovení jedné studánky může vyjít i na 50.000 korun, podle náročnosti prací. Obnovu studánek v lesích Děčína zaplatil právě lesní úřad. Co to vlastně znamená obnovit studánku?„Hlavně se jedná o vyčištění toho zdroje, přítoku studánky a udělat přístup pro ty lidi," vysvětluje lesník František Pažout. V národním registru studánek jich je už okolo 5000!To, že lidé ke studánkám rádi chodí a starají se o ně, dokazuje i jejich počet v oficiálním registru. „V národním registru jich je podchyceno zhruba pět tisíc. Záleží na osobní odvaze, otužilosti každé ho, kdo se napije. Na druhou stranu, každá voda je pitelná, bych to tak řekl," potvrzuje slova lesníkova Michal Kulík z Mladých ochránců přírody.Péče o studánku není žádná organizovaná aktivita, ujmout se jí může kdokoli, kdo na to má chuť a čas. Opravenou pak může třeba přidat zrovna do národního registru studánek, aby se o ní dozvěděli ostatní.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě