Olomouc, Šternberk – Lesníci neponechávají nic náhodě a připravují se na nájezdy těch, kteří si chtějí pořídit vánoční jehličnan zadarmo v cizím lese. Atraktivním stromkům u cest proto stříhají větve a jehličnany natírají a stříkají chemií. Jen olomoucké městské lesy chystají na předvánoční trh ze své plantáže na 800 stromků.
„Závory na vjezdech do lesa máme uzamčeny, takže autem se tam nikdo nedostane," popisoval Ivo Koláček, zástupce ředitele společnosti Lesy města Olomouce. „Stromky podél cest úmyslně poškozujeme, vystříháváme krajní větve, aby nebyly pěkné a zloděj o ně neměl zájem. Používáme také nátěr proti zvěři. I ten na zloděje funguje," líčil opatření v olomouckých lesích. Státní podnik Lesy ČR zase nenechavcům vzkazuje, že kavkazské jedle, o které je v posledních letech největší zájem, v českých a moravských lesích nerostou. „V těchto dnech posilujeme lesní stráže, které mohou za krádež stromku na místě udělit blokovou pokutu dosahující až 15 tisíc korun," upozorňuje Václav Lidický, výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR.
K řadě opatření, která se ve státních lesích před Vánoci chystají, patří i prostřih korun stromků a chemický postřik. „Stromkům neublíží, ale zloděje odradí silným zápachem," uvádí Venuše Pochotová z Lesního závodu Boubín, která pečuje o jednu ze dvou plantáží vánočních stromků spravovaných podnikem Lesy ČR.
Smrky i borovice
Státní podnik prodává stromky z prořezávek, ale jen na některých lesních správách. „Jde spíše o tradici v daném revíru, kde jsou lidé z okolních vesnic léta zvyklí kupovat lesní stromky. S těmi vánočními od prodejců u obchodních center se ale rozhodně nemůžeme a ani nechceme srovnávat – cenou ani jakostí," vysvětloval Lidický.
Olomoucké městské lesy dodají na Vánoce stovky jehličnanů. „Půjde o 800 smrků a borovic," uvedl Ivo Koláček. Jde o stromy, které nevyrostly v lesích, v běžných porostech na Olomoucku, ale na plantážích. „Pocházejí z těchto účelových ploch. Většina z našich, jen minimum nakupujeme," dodal.