logo Silvarium tisk

HRADEC KRÁLOVÉ Je to nenápadný, půl centimetru velký brouk, který si libuje v lýku nemocných smrků. Pokud se však přemnoží, začne napadat i ty zdravé. Řeč je o lýkožroutu smrkovém, kterého lidé znají spíš pod zlidovělým názvem kůrovec.
I když většina má škůdce spojeného se Šumavou, lýkožrout se vyskytuje i v Královéhradeckém kraji. V letošním suchém a horkém létě se rozmnožil i v městských lesích v Hradci Králové.
Lesníci museli urychleně začít odtěžovat napadené dřevo, aby se hladový brouk nezačal šířit na další zdravé stromy.
„Zatím nejde o kalamitu, ale o zvýšený výskyt. Napočítali jsme napadených asi 500 kubíků dřeva, což při naší roční těžbě kolem 16,5 tisíc kubíků není nic hrozného," říká nadlesní Tomáš Jankovský.
Brouk proto podle něj zatím činí problémy jenom tím, že správci lesů nyní nemají kapacity pro naplánované výchovné zásahy, ale musí všechny síly soustředit na rychlou likvidaci napadených stromů. A proč lýkožroutovi hraje do karet teplo a sucho? „Smrky jsou kvůli nedostatku vláhy oslabené, proto je začne vyhledávat lýkožrout, který se zaměřuje právě na nemocné stromy. Když se však přemnoží, začne se šířit i na zdravé stromy v okolí, protože má hlad a nebude na dálku vyhledávat stromy nemocné," vysvětluje hradecký nadlesní.
Kromě vnějších příznaků na stromech, jakými jsou opadávající kůra či žloutnoucí jehličí, pomáhají lesníkům s lokalizací napadených stromů i lesní ptáci jako například datel, kteří se lýkožroutem částečně živí. Chemii ani lapače zatím prý použít nemuseli.
O dalším vývoji stavu škůdce rozhodne vývoj počasí. Pokud dostatečně zaprší a stromy budou moci natáhnout vláhu, s broukem by si zdraví jedinci měli poradit sami. „Lýkovce jednoduše zalijí smůlou," vysvětluje Jankovský.
Zvýšený výskyt brouka hlásí i lesníci Českých lesů. „Zaznamenali jsme jeho zvýšený výskyt na celém území republiky, ne pouze v Královéhradeckém kraji. Nejde však zatím o přemnožení. To nastalo pouze v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde lesníci instalují desítky tisíc lapáků a lapačů," říká mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
Zvýšený výskyt lýkovce na Hradecku je podle Jankovského, který v hradeckých lesích pracuje již čtvrt století, pravidelným jevem. „Za dobu, co tady pracuji, jsem podobnou situaci zažil už asi třikrát, pokaždé šlo o suché léto. V posledních zhruba 7 letech jsme tomu však trochu odvykli," říká.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě