logo Silvarium tisk
Název: Lesníci chtějí rychlé dražby polomů
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 26.01.2007
Autor: Martin Mařík
Rubrika: z domova
NADTITULEK: KALAMITA V LESÍCH
Vichřice přinesla lesníkům sice nechtěnou, ale přece jen ekonomicky velice lákavou výzvu: miliony hektarů dřeva v polomech. Zakopali proto válečnou sekyru, zapomněli na vzájemné spory o dlouhodobé státní zakázky a chystají se co nejdřív do státních lesů. Chtějí přitom, aby státní podnik Lesy ČR jednotlivé polomy dražil a vítězům dražby pak povolil vytěžené státní dřevo i prodávat. Tak by dosáhli největšího zisku.
Rozhodovat o tom bude ministerstvo zemědělství se státními Lesy právě dnes. Ve hře je přitom přes pět milionů kubíků dřeva, což jsou dvě třetiny celé roční těžby státního podniku. Ten vlastními silami zvládne jen sedm procent těžby.
"Dražby se osvědčily při kalamitě v Tatrách a díky tomu Slováci situaci zvládli," tlačí na úředníky Pavel Indra, prezident nejvýznamnější České asociace podnikatelů v lesním hospodářství.
"Musíme začít co nejdřív, protože už začínají odcházet lidé i s technikou těžit polomy do zahraničí," přidává se k podnikatelskému "tlaku na pilu" také Miloš Balák, předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství.
Donedávna si přitom lidé z asociace a ze sdružení nemohli přijít na jméno. Přeli se o platnost či neplatnost dlouhodobých smluv se státními Lesy.
"Kalamita není jediným důvodem, proč jsme se sešli. Jednáme také o další spolupráci," řekl však včera Indra.
V zákulisí se mluví o tom, že obě skupiny se spojují i proti vítězi posledního tendru státních Lesů. V tom suverénně zvítězila firma Less podnikatele Jana Mičánka.
Balák zatím odmítá říci, zda usiluje o zrušení tendru. Připouští ovšem, že kvůli kalamitě se mění situace. Kalamitní těžba i podle zákona o lesích má přednost před tou, jež byla podle tendrů naplánována pro normální podmínky.
Indra dokonce navrhuje, že by v některých oblastech a pro některé firmy mohly smlouvy z tendru platit. A v jiných případech by zase dostaly přednost aktuální zakázky na polomy.
Někteří podnikatelé takový přístup považují za nemožný. Ještě víc by prohloubil chaos, který v tendrech poslední tři roky panuje.
"Možné je všechno, uvidíme v pátek," řekl ovšem včera mluvčí státního podniku Tomáš Vyšohlíd.
Sám vítěz tendru Mičánek jako obvykle konkurenci překvapil. "Zrušení tendru pro nás bude stejně dobrá zpráva, jako když se naopak potvrdí, a nebo budou splněny částečně," prohlásil včera.
"Dobrý rok budeme letos mít tak jako tak," dodal.
Potvrdil tím všeobecný názor lesníků, jenž ovšem většinou říkají potichu: Kalamita je pro obor vždy vítaným ekonomickým přínosem.
Mičánkova firma má navíc už dlouhodobé zkušenosti v zahraničí, významné zakázky měla i při likvidaci tatranských polomů. A nyní vichřice ještě víc než Česko postihla také Německo, Rakousko, ale třeba i Švédsko.
Po dřevě z kalamity ale bude samozřejmě velká poptávka i v tuzemsku.
"Loni jsme v Česku zpracovali přes 14,5 milionu kubíků, ale potřebovali jsme ještě o milion a půl víc," potvrzuje Tomáš Hrubec, prezident Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu.
"Kvůli chaosu s dlouhodobými smlouvami máme i teď dřeva málo. Čím rychleji se začnou těžit polomy, tím lépe," dodává.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě