Jdu se podívat do lesní školky, říká lesák a zamíří mezi sotva vzrostlé smrky či jiné dřeviny. Jedeme do lesní školky, volá učitelka na děti, které se rojí u autobusu. Jeden pojem pro dvě naprosto odlišné věci. Ne každému se to líbí.
Emeritní manažer Sdružení lesních školkařů ČR v Drnovicích na Vyškovsku Ing. Vladimír Foltánek napsal Právu, že pokud v někom pojem lesní školka vyvolává představu stavby umístěné v lese a určené k dočasnému pobytu dětí předškolního věku, potom „podlehl bohužel stále častěji prezentovanému klamavému a parazitujícímu obsahovému významu tohoto odborného lesnického termínu". Vysvětluje, že pravý význam termínu „lesní školka" se svým obsahem značně liší a vyjadřuje něco zcela jiného než účelové pobytové či výchovné zařízení pro děti.
„Termín lesní školka začali používat lesní hospodáři v počátcích cílevědomého lesního hospodářství, které lze u nás datovat do 16. století. I v současné době vnímáme tento termín jako oplocený pozemek na lesní nebo zemědělské půdě dlouhodobě sloužící k pěstování sadebního materiálu lesních dřevin určených pro umělou obnovu lesa," uvádí Foltánek.
Jenže čeština se vyvíjí nezávisle na vůli nespokojených jednotlivců. Otevřeme-li na internetu heslo lesní školka, objeví se (dokonce téměř střídavě) obojí: lesní problematika i děti.
„Lesní školka je mateřská školka (spisovně je ovšem mateřská škola – pozn. Práva) pod širým nebem, kde si děti celé dny hrají, svačí i spí v lese. Může i drobně pršet, ale to nevadí," čteme na webu Živé lesní školky Jahodov na Rychnovsku. Lesní školka Palučiny na Chrudimsku už hlásí program od 31. března do 2. dubna: výrobu náušnic, náramků, náhrdelníků, zdobení čelenky. Jednou z mnoha pražských lesních školek je Dúlek, její skautská základna leží v Úvalech. V Jihomoravském kraji byste našli lesní školáčky třeba v Černé Hoře na Blanensku, v Babicích nad Svitavou i v Brně-Bystrci.
Region Vysočina to pomíchal
Dokonale zmaten však bude ten, kdo otevře na internetu Region Vysočina. V článku o lesních školkách ze 4. února 2017 se dozví, že po novele příslušných zákonů mohou lesní školky dostávat peníze od státu na dítě, podobně jako normální mateřské školy. Jenže ilustrační foto prezentuje lesní dělnice sedící u truhlíků se sazeničkami jehličnanů! Na Vysočině, podle tohoto článku, jsou lesní školky tři: v Náměšti nad Oslavou, ve Vilémově na Havlíčkobrodsku a ve Zborné u Jihlavy. Nevím ale, jestli jde o děti, či stromky.
Jednoznačně a přehledně řeší tento „problém" Wikipedie, otevřená encyklopedie: „Lesní školka je specializovaný provoz, jehož účelem je pěstování sazenic lesních dřevin pro umělou obnovu lesa. O zařízení pro předškolní děti s pobytem v přírodě pojednává článek Lesní mateřská škola."