logo Silvarium tisk
Název: Lesní hospodaření a cesty v Jeseníkách
Zdroj: Šumperský a Jesenický deník
Datum: 02.07.2007
Podtitulek: V minulých desetiletích se v Jeseníkách hospodařilo zejména formou velkých holosečí
Autor: Martin Míček
Rubrika: Šumpersko a Jesenicko / čtenář - reportér

V posledních dvou desetiletích se hospodaření formou holosečí částečně zlepšilo. Na části ploch se přešlo na takzvaný podrostní způsob hospodaření, který měl vytváření nových holin vyloučit. Bohužel řada předchozích holosečí narušila celistvé lesní komplexy monokulturních smrčin, působením větru, ledu i nevhodných těžeb holin dále přibývalo. Staré holiny pod silným imisním tlakem se navíc nechtěly hojit.

Boj s přírodou

V současnosti je stav přibližně v rovnováze, holin nepřibývá, ale ani neubývá. Lesníci totiž zápolí nejen se sníženou stabilitou a zhoršením chemických vlastností půdy a zvyšujícími se spady dusíku, ale také s klimatickými změnami. Sucha způsobují odumírání nových výsadeb. Prudké přívalové deště zase vymývají řadu živin z horských půd a způsobují erozi na lesních cestách. Technickými opatřeními se tato negativa dají omezit jen do určité míry. Navíc lesní cesty a svážnice nevhodným způsobem ovlivňují odtokové poměry tím, že soustřeďují a urychlují odtok srážek.

Omezení cest

Logicky by tedy lesní cesty měly být omezeny. Problém ale spočívá v tom, že, dle tvrzení lesníků, právě pro jemnější způsoby pěstování lesa potřebují hustší síť lesních cest a svážnic. V horských lesích na prudkých svazích Jeseníků by však tyto požadavky měly být výrazně omezeny. Především musí být komplexně vyhodnocen vliv, stav i potřeba existujících lesních cest a svážnic - zejména z pohledu protierozní ochrany a potřeby zlepšení retence území. Každá nová lesní cesta schopnost lesa zadržovat vodu snižuje.

Kompromis

Je zřejmé, že musíme hledat možnosti, jak přizpůsobit techniku terénu, a ne naopak. Výsledkem by měl být kompromis blízký názoru, že budování nových úseků lesních cest bude omezeno a bude zároveň kompenzováno realizací náhradních opatření, která retenci naopak zvyšují, např. obnovou lesních pramenišť, mokřadů i tůní. Tato opatření musejí být realizována přímo v lesích, nikoliv až formou přehrad a poldrů níže na tocích. Les totiž stabilizuje také velké plochy okolní krajiny, jeho vlastní stabilita tedy nesmí být ohrožena.

Nedostatky v lese

Nevládní organizace už léta upozorňují na chyby v lesním hospodaření i na potřebu zvýšit schopnost lesů zachycovat vodu. Je to deset let, co intenzivní přívalové deště způsobily katastrofální záplavy a škody nejen v Jeseníkách, ale na celé Moravě. Pokud nechceme, aby se vše opakovalo, musíme konat. Těch deset let bylo bohužel většinou promarněno. Nyní vstupují do hry i finance Evropské unie. Musíme je využít především ve prospěch funkcí lesa, které přímo nesouvisejí s produkcí dřeva. Nastal čas nejen na nové budování, ale také rušení a sanaci těch lesních cest, které naopak vodní režim krajiny poškozují. A samozřejmě na přehodnocení plánů na výstavbu nových lyžařských areálů. Kilometry holých sjezdovek a destabilizovaných okolních lesů, ale ani přehuštěná lesní cestní síť totiž naší ochraně před povodněmi rozhodně neprospějí.

Martin Míček, ekoporadce, Hnutí Brontosaurus Jeseníky

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě