Džungle byla tak hustá, že šlo zpozorovat slony až na poslední chvíli, když byli tak blízko, že bylo téměř možné dotknout se jich. Olabode Emmanuel již hodiny pátral po tlustokožcích skrytých v tmavém lese, asi sto kilometrů od největšího nigerijského města Lagosu, píše agentura AFP.
»Matka začala tlouci ušima, aby vytvořila překážku mezi námi a svou rodinou. Bylo to zvláštní,« říká vědec. Stejně tak bylo zvláštní potkat slony blízko Lagosu, ekonomické metropole Nigérie, s 20 miliony obyvatel a rekordním znečištěním. Malí a zavalití lesní sloni, kteří se bojí lidí, žijí v noci, vysvětluje Emmanuel, šéf Forest Elephant Initiative, organizace na ochranu lesní rezervace Omo. Těchto 1325 kilometrů čtverečních je chráněno téměř celé století, ale v současnosti rezervaci ohrožuje nelegální kácení stromů a rychlá urbanizace regionu.
Šokovaní Lagosané
Vzdálení bratranci velkých slonů savanových jsou odborníky na maskování. Umějí to tak dobře, že jejich přítomnost téměř nelze zjistit. »Když lidé z Lagosu slyší mluvit o slonech, nevěří tomu. Jsou šokovaní!
« říká Joy Adeosun, vědec spolupracující s Emmanuelem. V posledních desetiletích přišla Nigérie o téměř všechny své slony. V obchůdcích, kde se v Lagosu ještě prodává slonovina, prodavači ujišťují zákazníky, že všichni nigerijští sloni odešli. Jeden prodavač, který vystavuje Pannu Marii o rozměrech předloktí vyřezanou ze sloního klu, tvrdí, že soška pochází z Kamerunu.
Celý článek najdete v Haló novinách.