logo Silvarium tisk

Lesní porosty vyžadují provádění údržby, pro kterou se využívá speciální technika. V obtížných podmínkách, jako jsou příkré svahy, však nelze bezpečně využívat klasické přibližovací traktory, případně by jejich nasazení bylo velmi namáhavé. Pro takové podmínky existují lanovky. Mezi výrobce lanovek patří i rakouská firma Ritter. Zajímavé předvádění přímo v náročných podmínkách připravil pro své zájemce oficiální importér této značky, společnost Foragri, s. r. o.

Firma Ritter je výrobce široké palety lesních strojů, mezi nimiž mají značné zastoupení navijáky a lanové systémy. Rodinný výrobce svým zákazníkům nabízí stroje, které díky inovativním řešením dokážou práci při těžbě dřeva značně zjednodušit Zrovna takový je i lanový systém Ritter KSK 3.
Ačkoli se jedná o zařízení spíše kompaktní kategorie (jde o krátkou lanovku), má jednu velmi cennou přednost: pro jeho ovládání stačí jeden operátor. Lanovka dokáže přibližovat kulatinu jak do kopce, tak i z kopce. Díky úsilí manažerů společnosti Foragri bylo možné vidět lanový systém Ritter přímo při práci v šumavských lesích přetínala prudký svah. Porost smíšeného lesa nad cestou měl zhruba 60 let a byl ošetřován probírkovou těžbou. Naopak porost pod cestou byl starý již zhruba 100 let Jednalo se tedy o staré dřevo, u něhož probíhala již mými těžba. A právě při přibližování kulatiny o různé hmotnosti z mýtiny do prudkého svahu na cestu předvedla lanovka Ritter své schopnosti.
Základem lanovky je dvoububnový naviják s pohonem od zadního vývodového hřídele traktoru. Naviják má vlastní hydraulický systém, který umožňuje pohon a ovládání i dalších navijáků lanovky. K navijáku je připevněna věž lanovky, která je řešena jako teleskopicky výsuvná. Ovšem kdykoli je možné ji zase odpojit a traktor využívat pro práci s navijákem při klasickém přibližování dřeva.

Rychlé uvedení do provozu

Obsluha si nejprve naváže čtveřici fixačních lan ke stromům nad lanovkou, poté si připojí hlavní lano ke stromu na druhém konci paseky. Vrátí se zpět k traktoru a vysunutím věže lanovky provede dopnutí lan na patřičnou úroveň, aby byla zajištěna stabilita zařízení i dostatečné napnutí hlavního lana. Zároveň se tak optimálně nastaví trasa pro dopravu dřeva - do kopce, z kopce nebo i po vrstevnici.
K ovládání teleskopického výsuvu je zapotřebí jeden vnější hydraulický okruh traktoru. Lanový systém má vlasmi hydraulický okruh. Velkou výhodou je přitom jednoduchost a rychlost, s níž je lanovka uvedena do provozu: jednomu člověku k tomu stačí 40 minut Naproti tomu u standardních provedení lanovek je třeba většinou půl dne práce pro jejich postavení.
Poté si lesník vezme pult dálkového ovládání a sestoupí z kopce k pokáceným kmenům. Dálkovým ovládáním si „zavolá" hlavici lanovky do vhodné vzdálenosti ke kmenům, spustí si lano a naváže kmeny na úvazek. Poté přitáhne kmeny k hlavici a aktivuje naviják, jímž si lanovka přitahuje hlavici s kulatinou. Pokud požaduje vyšší rychlost pohybu, může si i zvýšit otáčky motoru traktoru. Tažná síla hlavního lana dosahuje 30 kN a lano, které je navíjí v hlavici a zvedá kmeny ze země, má tažnou sílu 15 kN.

Není třeba další obsluha

Při praktické ukázce se lesníci nebáli přibližovat smrkové kmeny v nadmořské výšce více než 800 m.

Řešení pro příkré svahy

Lanovka v agregaci s traktorem Deutz-Fahr o výkonu 140 koní byla postavena na cestě, která o objemu větším než 1 m3 dřeva a hmotnosti téměř 1000 kg, či kmeny bukové. Ani pohon lanovky, ani lana samotná neměly s takovou zátěží žádné problémy. Lesník ze svého místa dobře vidí na celou dráhu pohybu dřeva, přičemž všechny činnosti na druhém konci lanovky probíhají automaticky. Jakmile hlavice dojede do horní polohy, tedy blízko lanovky, dojde ke kontaktu se speciální zarážkou. Polohu této zarážky si lesník před začátkem práce nastaví. Díky tomuto kontaktu systém ví, že má pohyb hlavice automaticky zastavit. Ale nejen to: automatická hlavice následně samočinně provede i uvolnění nosného lana a kulatina je spuštěna na místo skládky. Lesník má také možnost uvolnění lana kdykoli iniciovat na dálkovém ovládání sám, pokud chce kmen odložit o něco dříve. Jestliže se mu místo jeho odložení nezdá vhodné, může kmen ze země opět zdvihnout nahoru a posunout jinam.

Pohodlné dálkové ovládání

Operátor všechny funkce ovládá pomocí standardně dodávaného dálkového ovládání. Reakce lanovky na jednotlivé povely operátora byly přesné.
Díky samočinně aktivovanému uvolňování kulatiny nemusí v horní poloze lanovky stát další člověk a ani operátor nemusí neustále chodit nahoru a dolů. Po uvolnění kulatiny se rozepne i úvazek na laně, které lze díky tomu dálkovým ovládáním do hlavice opět navinout Následně si lesník vrátí hlavici zpátky dolů na paseku a může pokračovat shodným způsobem v dalším navazování úvazků. Operátor tak zůstává stát na pasece a nemusí neustále chodit nahoru k lanovce a zpátky k pokáceným kmenům. Tím má výrazně usnadněnou práci a zároveň se tak zvyšuje produktivita těžby.

Konstantní tažná síla lan

Lanovka Ritter KSK 3 umožňuje přibližování kulatiny ze vzdáleností do 210 m. Přitom je možné také přitáhnutí kmenů ze vzdálenosti až 30 m příčně k hlavnímu lanu. Lanovka je určena do agregace s traktory o výkonu 100-140 k.
Lanovka vršila na kraji cesty kmeny jeden za druhým a při jejich soustřeďování na nedaleké místo skládky se předvedl v činnosti další stroj Ritter - profesionální naviják SD 27 DK spolu s traktorem Zetor Proxima Plus 100. Navijáky Ritter se vyznačují tím, že v průběhu navíjení lana zůstává jeho tažná síla stále na shodné úrovni. Je to dáno tím, že naviják využívá k pohonu šneko převodovku, zabezpečující přímý převod s minimální ztrátou. Za převodovkou je umístěna lamelová spojka s velkým průměrem lamel. Předvedený dvoububnový naviják disponoval tažnou silou 70 kN a lany o.délce vždy 150 m.
Díky konstantní tažné síle může být naviják vybaven lanem o menším průměru, takže lesník nemusí při tažení lana ke kulatině nést v ruce takovou hmotnost lana. Zároveň mu pomáhají i kladky s pomocnýrr odvíjením.

Flexibilní vyvážecí traktory

Firma Ritter je také výrobcem speciálních lesních kolových traktorů a vyvážecích traktorů. Dvou nápravové traktory jsou vybaveny buď jenom drapáken anebo v zesílené verzi drapákem i s věrným oplenem. Tří- a čtyř nápravové vyvážecí traktory disponují rychlo výměnným systéme který uživateli dovoluje podle potřeby stroj osadit klanicemi an bo svěrným oplenem.

***

Klíčové informace Rakouská firma Ritter nabízí na našem trhu lanový systém Ritter KSK 3 pro přibližování kulatiny ze vzdálenosti až 210 m jak do kopce, tak z kopce, či po vrstevnici. Hlavní předností je to, že lanovku dokáže postavit a zprovoznit jeden operátor za nejvýše čtyřicet minut Následně ji po celou dobu i sám obsluhuje - pomocí dálkového ovládání z míst, kde provádí navazování kmenů na úvazek. Lanovka je vybavena automatickou hlavicí, která se po dojetí k lanovce samočinně zastaví a provede i uvolnění nosného lana, čímž je kulatina spuštěna na místo skládky. Systém předváděl oficiální importér této značky, společnost Foragri, s. r. o., v porostu smíšeného lesa na Šumavě.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě