logo Silvarium tisk

REGION – Voděradské bučiny jsou místem položeným na skalnatém pobřeží. Pro své přežití potřebují vláhu a štěpku, kterou ale nesmyslně odváží soukromé firmy. Lesy tak přicházejí o to nejdůležitější, o živiny. Z lesů mizí biomateriál

Pravidelný návštěvník Voděradských bučin a navazujících okolních lesů nemohl v posledních letech nezaznamenat činnost, která souvisí s těžbou smrkového porostu. Bučiny totiž nejsou jen listnatým lesem, jde o pestrou a krásnou směs listnáčů s jehličnany. Skácené kmeny jsou na místě zbaveny větví a ty jsou strojně stažené do hromad. Z nich pak zase strojně nakládané do štěpkovače – drtiče -, který je rozmělní na štěpku – voňavou směs rozdrceného dřeva a jehličí, v níž ani dřevokazný hmyz nemá šanci na existenci. A pak přichází na řadu činnost, se kterou má laik vážný problém. Nakladač soukromé firmy totiž všechnu štěpku nakládá do obrovského kamionu, který ji odváží do spalovny Takhle z místních lesů každoročně mizí desítky tun biomateriálu, potenciálního zdroje humusu tolik potřebného nejen pro růst nových stromů. Zůstávají jen pařezy, jejichž rozkládání trvá desítky let, zatímco u štěpky jde jen o několik let.

Důležitá funkce lesů

Z médií se lze dozvědět, jak se státní orgány snaží různými doporučeními i opatřeními omezit ztráty, vznikající v poslední době vlivem nedostatečných srážek. Jde hlavně o zadržení vody v krajině, omezení rychlosti odtoku. V tom hrají největší roli lesy, pramení tam většina potoků, říček. A kapacita lesních porostů jako zdroje vláhy je ovlivněná jak jejich druhovým složením, tak v návaznosti mocností humusové vrstvy.
Voděradské bučiny vyrůstají na skalnatém podloží. Laik si říká, že tím spíše je záhodno životodárnou humusovou vrstvu navyšovat. Z výzkumných prací vyplývá doporučovaná vrstva štěpky pro výsadbu 15 – 20cm. Ohrazené paseky k výsadbě působí ovšem dojmem „vyluxování". Štěpka důsledně odvezena... A nejde jen o živiny, pod štěpkou se také udržuje vlhko.

A co voda?

Smutné je pak zjištění, že na jaře 2015 pěkně obnovené obě studánky nad břehem Louňovického rybníka byly přinejmenším do konce listopadu bez vyvěrající vody. Prognózy jsou, co se týče dalších let spíše pesimistické, je možné, že nás čekají další „suché" roky.
A tak bych si rád přečetl odpověď odborníka na otázku: Jak odvoz a spalování této štěpky prospívá lesům?
O území 658ha rezervace pečuje Agentura přírody a krajiny ČR, Správa chráněné krajinné oblasti Blaník a Česká zemědělská univerzita, ŠLP v Kostelci n. Černými lesy.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě