Atmosféru českého lesa navozuje koncem dubna otevřená expozice v Národním zemědělském muzeu nazvaná Laboratoř ticha. Návštěvníky vede ke ztišení a zamyšlení a zároveň jim ukazuje tajemství světa rostlin až po jejich buněčnou strukturu. Výstava navazuje na českou tradici audiovizuální tvorby, propojuje design, moderní technologie, jemnou optiku, robotiku a botaniku.
Tato expozice absolvovala svou premiéru na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Jejím novým domovem je budova muzea v Praze na Letné. „Mít kousek výstavy EXPO je snem každého muzea a nám se tento sen splnil," řekl ředitel pražské pobočky Národního zemědělského, muzea Jiří Houdek. . Laboratoř ticha je velmi experimentální a novátorská a zcela rezonuje s posláním našeho muzea, vyjadřuje totiž propojení člověka a technologií s živou přírodou. Vychází vstříc lidské potřebě sepětí s přírodou a odpovídá naší představě stát se jakýmsi muzeem života," doplnil s tím, že expozice je o esenciálním tichu v lese, o čase, který máme sami pro sebe a který nám tolik chybí. Jsem rád, že Národní zemědělské muzeum v tak krátké době otevírá další velmi zajímavou expozici. Interaktivní Laboratoř ticha přichází po prosincovém otevření stálé výstavy Rybářství, která také využívá moderní technologie. A ve stejném duchu budou i další expozice otevírané ve druhé polovině letošního roku, a to Myslivost a Gastronomické studio," řekl k nové výstavě ministr zemědělství Marian Jurečka
Expozice Laboratoř ticha tvoří vzorek typického českého lesa (hercynské dubohabřiny) s dřevinami, bylinami, kapradinami a mechy. Technologie laboratoře se řídl chováním návštěvníků, takže pokud ji dokážou v klidu a potichu pozorovat naskytnou se jim pohledy, jaké při běžné procházce lesem nespatří. Robotické kamery zabírají živé rostliny a obraz lesa v pozadí. Pohyb kamer se řídí počítačem podle hladiny hluku v aktivních bodech označených na podlaze. Když je v tomto bodu neklid, kamera se vzdaluje a zabírá celkový obraz. Čím větší je ticho, tím víc kamera najíždí do detailu, v maximálním detailu obraz prolne až do buněčné úrovně. Signál z kamer počítač upraví pro projekci, k obrazu se přidají grafické a textové informace a pohyblivý obraz lesa se promítá na monitorech a velkých projekčních plochách. „Pojetí Laboratoře ticha je v souladu s naší vizí prezentovat činnosti resortu zemědělství nejen z klasického muzejního paměťového hlediska, ale i novým, moderním způsobem. Vytvořením interaktivních zážitkových expozic se zapojením vědy a výzkumu totiž můžeme návštěvníkům představovat také současnost a budoucnost," řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Puček.
Laboratoř ticha vytvořila společnost Full Capacity s. r. o. v úzké spolupráci s ČVUT, především s ateliéry Mariána Karia, Vladimíra Soukenky a s Institutem intermédií. Hlavními autory projektu jsou Jan Tůma a David Sivý. Na realizaci projektu po architektonické stránce spolupracoval ateliér R/FRM - architekti Jindřich RáfrJ a Jan Tůma. Expozice bude v Národním zemědělském muzeu umístěna trvale, ale části rostlinných porostů se budou měnit, takže každý návštěvník bude mít možnost zažít jiné a nové formy lesního ticha
„Díky novým expozicím a dalším aktivitám se návštěvnost Národního zemědělského muzea za loňský rok oproti předchozím letům více než zdvojnásobila. A jen za první tři měsíce letošního roku do něj přišlo téměř čtyřikrát více lidí než za stejné období roku 2015. Přitom muzeum nyní po etapách prochází rekonstrukcí, takže současně s obnovou budovy se připravují a otevírají nové expozice," uvedl ministr Jurečka.
Nyní se opravuje schodiště u hlavního vchodu muzea téměř za tři miliony korun a ve druhém pololetí bude rozšířena nabídka nových expozic téměř za 14 milionů korun. Kromě Laboratoře ticha za čtyři miliony korun otevře Národní zemědělské muzeum nové expozice Myslivost a Gastronomické studio a s Lesy ČR novou interaktivní expozici Les. Co se týká stavebních úprav, chystá se nové sociální zařízení, nové výtahy a především nová vyhlídková expozice na střeše budovy.
Loni byl rekonstruován multifunkční sál včetně vybavení audiovizuální technikou a mobiliářem téměř za tři miliony korun. U budovy muzea byl zřízen selský dvorek s živými zvířaty, políčka se zemědělskými plodinami a historickou zemědělskou technikou. Byla otevřena interaktivní expozice Rybářství, která stála včetně stavebních úprav výstavního sálu 12,8 milionu korun bez DPH. Tato expozice byla nominována na hlavní cenu Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2015, kterou uděluje Asociace muzeí a galerií v ČR spolu s Ministerstvem kultury a Českým výborem ICOM.