logo Silvarium tisk
Vyškovsko/ Dlouhodobé sucho v druhé půli léta a na počátku podzimu dělalo vrásky lesníkům. Takové počasí sice svědčí lesním škůdcům, kůrovcová kalamita se ale letos v jehličnatých porostech regionu nekonala.

 „Situace se nevymyká našim zkušenostem z jiných let, v současnosti máme zpracovanou prakticky veškerou kalamitní těžbu,” informoval šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Potěšitelnou zprávu přesto kazí jeden nepříjemný fakt. Domácího lýkožrouta smrkového, který i tak dokáže nadělat pěknou paseku, vytlačuje ještě nebezpečnější kůrovec severský. „Dostal se k nám ze Skandinávie, patrně s dovozem dřeva. Má velice rychlý vývoj, což pochopitelně prodražuje boj proti němu. Navíc se mu nechce do lapáků, dává přednost živým stromům,” objasnil Pavlík.

 Lesníci zjistili, že podíl kůrovce severského na poničených porostech už činí dvacet procent, zatímco lýkožrouta smrkového maximálně patnáct. Zbytek připadá na ostatní, méně nebezpečné brouky napadající stromy.
 Proti kůrovcům lesníci bojují hlavně instalováním takzvaných lapáků, což jsou poražené stromy, jež při zavadání lákají kůrovce zvláštní vůní. Podobně fungují feromonové lapače. Samozřejmostí je rychlé zpracování napadených stromů, především odkornění.
 Kůrovci napadají jehličnany, zejména smrky. Na Vyškovsku škodí výrazně v porostech Drahanské vrchoviny.



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě