HLINSKO Ještě na začátku loňského roku kůrovcová kalamita lesní porosty v Pardubickém kraji tak trochu míjela. Výjimkou bylo Moravskotřebovsko, kam se řádění dřevokazných brouků rozšířilo z Jeseníků. Od konce loňského léta však počet lesních porostů napadených kůrovcem skokově narostl.
Z původních šesti oblastí nejvíc zasažených suchem jsou to od loňského srpna více než dvě stovky míst. Vedle extrémní situace na Nasavrcku, kde dřevorubci loni vykáceli 150 tisíc kubíků dřeva, začíná být situace vážná i ve vyšších nadmořských výškách.
Jednou ze zasažených oblastí je i Hlinecko, které je okrajovou částí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO). Zdejší katastry obcí patří v Pardubickém kraji k nejvíce zalesněným.
Jeníkov je jakousi vstupní branou do CHKO Žďárské vrchy s úchvatnými výhledy do její centrální části. Leží v nadmořské výšce 648 metrů a žije v něm 456 stálých obyvatel. Na každého člověka tu připadá zhruba 3,6 hektarů obecního lesa, což není málo. Z letošního roku mají však starousedlíci strach.
„V rámci letošního roku nás čeká asi to nejhorší. Kůrovec nás zasáhl naplno. Plánovanou těžbu jsme přestali dělat už v loňském roce. Je čistě nahodilá. Záleží, jak a kde kůrovec lesní porost zdecimuje. Dělali jsme poměrně velkou těžbu na konci roku a už teď v zimě se nám během čtrnácti dnů či tří týdnů po těžbě objevují další místa, která jsou napadená. A to ještě nemáme spočítané škody, které způsobil vítr v posledních dnech," přibližuje situaci v okolí Jeníkova starosta Tomáš Černý. Stejně jako jinde v republice chybí i dřevorubci, kteří by zasažené stromy káceli. „Nejsme schopni dostat k nám zpracovatelské firmy, a když, tak s velkými obtížemi. Cena smrkového dřeva je na minimu. V porostech, které nejsou kůrovcem zničené plošně, nabízíme místním lidem samovýrobu palivového dřeva za cenu 100 korun za kubík," dodává Černý.
Celý článek najdete v MF Dnes.