PRAHA Malým vlastníkům patří v republice zhruba čtvrtina plochy lesů. Kvůli kůrovci ale nejsou schopni les udržet a zbavují se ho. Hluboko pod cenou, klidně i po koruně za metr čtvereční.
To, jak neudržitelný lesní byznys aktuálně je, mapuje materiál ministerstva zemědělství, který mají LN k dispozici. Situace dospěla do krize. Průměrný hospodářský výsledek loni klesl meziročně o 1931 korun na 780 korun na hektar lesa. Na trhu je totiž kvůli kůrovcové kalamitě příliš mnoho dřeva.
Tristní situaci dokládá propad zisku. Státním lesům jeho hodnota klesla o 91,6 a soukromníkům o 43,8 procenta. Nejméně to odskákaly lesy obecní – propadem o 24,7 procenta.
Vypomáhají rezervy
Aby se s tím majitelé vypořádali, musejí sahat do rezerv – výdělky provoz nepokryjí. Protože nejenže utrží méně na prodeji dřeva, ale musejí přidávat na mzdách zaměstnancům, aby je udrželi.
Jehličnaté dřevo zlevňuje od roku 2015. Oproti roku 2017 loni spadla cena za smrkovou kulatinu, která se používá na prkna a trámy, o 216 korun za kubík, tedy o 18,2 procenta.
Lesníci musejí kácet hlavně poškozené stromy – a těch je rok od roku víc. Předloni se kůrovec podílel na zkáze 5,85 milionu kubíků smrku. Loni pak lýkožrout zlikvidoval 13,06 milionu kubíků. Kalamitní těžba tak loni tvořila neuvěřitelných 90 procent z celkového objemu.
Celý článek najdete v LN.