Ve třech generacích se mohl díky loňskému teplu a suchu vyvinout stromový škůdce lýkožrout smrkový. Lesníci na jihu Moravy už plánují, jak se kůrovce zbaví.
Jižní Morava – Má jenom půl centimetru, přesto dokáže nenávratně zničit hektary lesů. Nenápadný brouk lýkožrout smrkový, kterému se přezdívá kůrovec, se přemnožil kvůli nadprůměrně teplému a suchémupočasí. Zvýšenývýskyt škůdce zaznamenali i na jihu Moravy.
Žádný déšť a příliš velké teplo. To je podle správce bzeneckých lesů na Hodonínsku Ivana Černého zásadní důvod, proč se kůrovci daří. „Stromky jsou oslabené tím, že mají méně vláhy, menší mízu a nižší obranyschopnost. Když je navíc teplo, kůrovec se vyvíjí rychleji a může mít až tři generace za rok. Pokud by bylo loni chladné deštivé léto, tak má jen dvě nebo jednu generaci," vysvětlil Černý.
V lesích na Hodonínsku kůrovec napadá nejenom tradičně smrky, ale i jiné jehličnany. „Nejvíc u nás škodí lýkožrout smrkový, nicméně kromě něj se nám rozmnožily i další druhy, které napadají borovici. Kromě kůrovce to jsou lýkohub menší a sosnový," poznamenal Černý.
Ačkoli situaci v kraji mají zatím lesníci pod kontrolou, musejí lesy často kontrolovat a dělat opatření, aby se škůdce nemnožil. První krok je podle odborníků vyhledat všechny kůrovce do poloviny dubna, kdy se rojí, zakládají novou generaci, a zneškodnit je. „Pokácené dříví se musí takzvaně asanovat, tedy zbavit škůdců. Ideální stav je, když ho po vytěžení ihned odvezeme z lesa," vysvětlil ředitel brněnské divize Lesů České republiky Dalibor Šafařík. Stromy napadené kůrovcem, které jsou v lepšímstavu,mohoujítnapilu, ty horší využije papírenský průmysl. Lesníci musejí aplikovat také takzvaná obranná opatření. „Jsou to třeba lapáky, tedy ležící kmeny mrtvých stromů, které kůrovce přitáhnou, amy je pak zneškodníme. Podobně účinné jsou také feromonové lapače s chemickou látkou," poukázal Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody z Lesů České republiky.
Za loňský rok byly v kraji napadené přibližně tři až čtyři stromy na hektar. „Riziko pro letošní rok ale vzrostlo přibližně čtyřnásobně. Obdobně tedy vzrostou i potřebné počty odchytových zařízení, lapáků a lapačů, které budeme umisťovat na jaře," řekla mluvčí Lesů české republiky Eva Jouklová.
Obranná i ochranná opatření používali také v bučovickém lesoparku Kalvárie na Vyškovsku, když tam před lety s rozmnoženým kůrovcem bojovali. Tam se ho nakonec podařilo vymýtit. „Údržbové práce děláme stále, nemáme tedy žádné informace o tom, že by stromy kůrovci znovu napadli," popsal Miloslav Babyrád z bučovického odboru životního prostředí.
Naopak v Lednickovaltickém areálu a zámeckém parku na Břeclavsku problémy s kůrovcem očekávají. „Zima je mírná, k většímu výskytu může dojít. Ale u starších stromů, které jsou vysoké i dvacet metrů, se s tím nic moc dělat nedá. U mladých rostlin zabráníme výskytu dřevokazného hmyzu chemickým postřikem," uvedl správce Otto Bernad.
Správce bzeneckých lesů Černý tvrdí, že výhledově bude hodně záležet na počasí. „Pokud bude tak teplé léto jako v loňském roce, tak máme problém. Poslední hodně deštivé léto bylo totiž v roce 2010, to hmyz přibrzdilo. Lesníci navíc mají velké obavy, že kvůli neustále klesající ceně dříví, ho bude přebytek. Cena padala celý loňský rok a nyní je na úrovni roku 2006, a to proto, že stromy schnou a kůrovců jsou mraky," přiblížil Černý.