logo Silvarium tisk

Výrazné rizikové faktory pro šíření kůrovce jsou sucho a teplo.

Orlickoústecko – Lesní správa Lanškroun, která monitoruje výskyt lýkožrouta smrkového neboli kůrovce na Orlickoústecku, nepodceňuje současné počasí nahrávající jeho šíření.

„Nyní je výskyt lýkožrouta na Orlickoústecku v takzvaném základním stavu. To znamená běžný výskyt. Dalšími stupni jsou pak stavy zvýšené a kalamitní," sdělila vedoucí lesní správy Lanškroun Jana Trejtnarová.

„Porostům pro lýkožrouta atraktivním věnujeme mimořádnou pozornost," dodala s tím, že výrazně se v lesích projevuje současné sucho. „Jsou ohrožené jak jarní výsadby, tak veškeré porosty, listnáče nevyjímaje. Zaznamenáváme také úbytek vody ve studánkách, pramenech v lesích, znatelný úbytek vody je i na dříve silně podmáčených lokalitách," řekla Trejtnarová.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Sucho s teplem patří mezi výrazné rizikové faktory pro šíření kůrovce. „Za běžné situace si stromy s lýkožroutem poradí, pokud jim ale chybí vláha, nevytváří pryskyřici a kořenové systémy škůdcům podlehnou," popsala tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Lesníci kontrolují stav potencionálně ohrožených porostů – nové porostní stěny, lokality s předchozím výskytem i jednotlivé kůrovcové stromy. Do porostů se instalují feromonové lapače. V případě napadení následuje bezprostřední pokácení a asanace napadeného dřeva. Pro správce lesů platí nařízení ministerstva zemědělství o zastavení úmyslných těžeb smrku a borovice, s výjimkou výchovných těžeb v porostech do 40 let věku.

V současnosti se tedy i na Orlickoústecku zpracovává jen nahodilá těžba a těžba v mladých porostech. Podle aktuálních údajů činí zastoupení smrku na území lesní správy Lanškroun 70 procent.

„Dané území se nachází z 65 procent v nadmořských výškách vhodných pro pěstování smrku, ale i zde uměle vysazujeme ostatní dřeviny. V nižších polohách zakládáme druhově smíšené lesy s převahou listnáčů a jedlí. Zároveň se snažíme o přirozenou obnovu porostů, cíleně pracujeme se staršími porosty, ve kterých dochází k jejich přirozené obnově pod ochranou těchto mateřských porostů," dodala správkyně lesů Jana Trejtnarová. „Hmyz je zpravidla druhotným škůdcem, útočícím na oslabené stromy. Například v oblasti Suchého vrchu s poškozenými porosty jsme uskutečnili dva projekty na změnu druhové skladby, což vedlo ke zlepšení stavu lesních porostů," řekla Trejtnarová.

Míru ohrožení kůrovci či chrousty a také míru sucha lze aktuálně sledovat na stránkách www.kurovcoveinfo.cz. Z tamní mapy je patrné, že Podorlicko patří k těm výrazněji ohroženým oblastem.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě