logo Silvarium tisk
6.3.2010
Valašsko
MICHAL BURDA

Lesníci na Valašsku se kalamity prozatím nebojí. Vyzývají ale k důsledným kontrolám

Valašsko – S očekáváním pohlížejí na blížící se jaro lesníci na Valašsku. Právě průběh prvních teplých měsíců totiž ukáže, zde se budou letos ve větší míře potýkat s kůrovcem, či nikoliv. Jejich předpovědi jsou však prozatím optimistické. Žádnou zásadní změnu oproti předcházejícím letům neočekává například Martin Pekař, který má na starosti lesy v Karolince. „Můj názor je ten, že stav kůrovce bude ještě nižší než v minulém roce,” odhadoval Pekař.

Připomněl, že karolinské lesy neměly problémy s obávaným škůdcem ani v minulosti. „Napadení ojedinělých stromů nebo menších skupinek se objevila, ale kalamitu jsme tady neměli,” potvrdil Pekař.
Podle lesníka Aloise Tkadlece z Francovy Lhoty bude rozhodující, jak bude nastupovat jaro. „Pokud nebudou příliš vysoké teploty a sucho, vývoj populace kůrovců to zbrzdí,” mínil Tkadlec.

Důležitý je také dostatek vláhy. „Pokud mají stromy dostatek vody, vytváří si pryskyřici, která je částečně před škůdcem ochrání,” vysvětlil lesník.
Ne vždy ale ideální podmínky nastanou a kůrovcem napadené stromy pak musejí pracovníci lesů rychle smýtit a zpracovat. Ve Francově Lhotě mají v živé paměti kalamitu, kterou s lýkožroutem zažili před dvěma lety. „Na vině tehdy byli sousední Slováci, kteří napadené stromy nezlikvidovali a kůrovci přelétali k nám,” vzpomněl Tkadlec. Na zodpovědnost při správě lesa apeloval také Václav Grossmann ze společnosti Městské lesy Valašské Meziříčí. „Všichni vlastníci, ať jde o obecní či soukromé porosty, musejí postupovat stejně. Nejde, aby se jeden snažil a druhý ne,” řekl Grossmann.

Na Meziříčsku se podle něj i díky důsledné kontrole neobjevily v posledních pěti letech problémy s kůrovcem vůbec. „Rozhodující je maximální monitoring a hlavně okamžitá likvidace napadených stromů,” shrnul lesník.
Žádných mimořádných opatření není podle jeho úvahy prozatím třeba. „Je ale důležité dostat co nejdříve z lesa stromy, které nevydržely v zimě nápor sněhu a ledu a jsou polámané. Staly by se terčem kůrovců,” upozornil Grossmann.

Už zanedlouho, na počátku dubna, také začnou lesníci ve svých rajonech rozmísťovat feromonové lapače, které slouží zejména k monitoringu množství lýkožrouta v dané lokalitě. Právě duben totiž bývá okamžikem prvního rojení tohoto škůdce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě