Kůrovec a Průmysl 4.0?
Moderní IS pomáhá zvládnout nápor v těžbě a zpracování dřeva
Kůrovec je jedno z nejskloňovanějších témat dnešní doby ve všech médiích. Kůrovec nekompromisně proniká do našich lesů a přidělává hluboké vrásky jejich majitelům i milovníkům přírody. Průmysl 4.0 zase postupně proniká do firem, které přebytek dřevní hmoty zpracovávají, ale na rozdíl od kůrovce těmto firmám pomáhá.
Podle myšlenky Průmyslu 4.0 postupně vzniknou „chytré továrny", které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž je bude možné kontrolovat a obsluhovat přes internet. Dále se budou využívat datová centra, automatické hlášení problémů či „chytré sklady", které samy informují o docházejících zásobách a budou optimalizovat jejich stav. Výsledkem využití těchto technologií a nástrojů, charakteristických pro Průmysl 4.0, dojde k úsporám času a peněz a tím k celkovému zvýšení efektivity a flexibility firem. A jak taková řešení souvisí s kalamitou kůrovce a s potřebou v relativně krátké době zpracovat nadměrné množství dřevní hmoty nuceně vytěžené v důsledku této kalamity?
Vše začíná už v lese. Dnes je již klasická těžba s využitím motorových pil a koňských spřežení k vidění jen málokde. Při těžbě se ve velkém měřítku využívají moderní lesní stroje – harvestory. Stroj dokáže nejen strom pokácet, odvětvit, nařezat na potřebné délky výřezů a přiblížit na místo skládky, ale tyto moderní stroje, krom ohromné výkonnosti v těžbě, generují současně množství dat o souřadnicích prostoru těžby, průměru kulatiny, její délce, vlastní dřevině, kubatuře i geosouřadnicích mezideponie na místě těžby.
Celý článek najdete zde.