logo Silvarium tisk
Petr Vaňous

Hradec Králové - Kůrovcová kalamita,která v současnosti řádí na Šumavě, v Královéhradeckém kraji nehrozí. Vědecky dokázaný dolet kůrovce je maximálně 500 set metrů. Navíc šumavský kůrovec je v kleštích integrované ochrany lesa, prováděné Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Obavy z rozšíření tohoto škůdce do regionu jsou proto liché.

„Z Šumavy k nám brouk nepřiletí. Existuje jenom teoretická možnost, že by k nám byl tento škdůdce přivezen na dřevu, které není proti kůrovci ošetřené,” řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů České republiky Ladislav Půlpán. Podle něho ale není v našem regionu velké množství pil, které toto dřevo zpracovávají.

 Lesníci v kraji přesto s kůrovcem bojují. „Za červenec jsme zpracovali zhruba dva a půl tisíce kubíků kůrovcového dřeva. V srpnu předpokládáme jen mírné navýšení,” doplnil Půlpán s tím, že největší kalamitu zažil kraj v loňském roce.

Tehdy ve stejném období lesníci zpracovali přes 10 tisíc kubíků napadeného dřeva. I přes letošní slibná čísla lesníci dále instalují zařízení proti těmto škůdcům. Jen letos rozmístili přes tisíc feromonových lapačů kůrovce - umělohmotných krabic s návnadou.

 Aby byly lapače účinné, musí je revírník minimálně jednou za čtrnáct dní kontrolovat. Podle Půlpána je ale zažitá praxe kontroly jednou za sedm až deset dní.

 Dalším způsobem likvidace kůrovce jsou takzvané lapáky. „Jsou to položené kmeny zpravidla přikryté větvemi. Kácí se obvykle na pokraji porostu v místě kůrovcových ohnisek. Kůrovec se tímto způsobem nezahubí, ale odchytí,” vysvětlil Půlpán tuto dvě stě let starou techniku. Těchto „pohozených” stromů je v současnosti v lesích přes 30 tisíc.

Poté, co atrapa poničeného stromu na sebe přiláká co nejvíc škůdců, musí se odvézt z lesa a kůra, do které se kůrovec schoval, odstranit. Napadené dřevo je ale pro další zpracování nepoužitelné. Problémy lesníkům ale nedělá jen kůrovec.

 „Někteří lidé nám poškozují lapače. Je to pro ně asi lákavé, když v lese objeví černou umělohmotnou krabici,” dodal Půlpán. Podle něho z ní někdy vytáhnou záchytné korýtko které poté v lese zahodí, nebo ho klackem rozmlátí. „Nejhorší je, když vytáhnou pytlík s návnadou a pak jej pohodí v lese. To celou funkci ochrany lesa zničí,” dodal Půlpán.


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě