logo Silvarium tisk

Kůrovcové kalamitě může podle odhadů odborníků padnout za oběť i celá třetina lesů v Česku. Co ji způsobilo, jak ovlivní naše lesy a hospodaření se dřevem? A jak bude dlouho trvat, než se z ní lesy zotaví?

Říká se, že v současnosti zažíváme největší kůrovcovou kalamitu od dob Marie Terezie. Počátky našeho boje s lýkožravým hmyzem opravdu sahají až do první poloviny 19. století. První zprávy o něm pochází z roku 1821, kdy došlo v Jeseníkách k rozsáhlým polomům a následnému přemnožení kůrovce v popadaném dříví. Během dalších let se jeho rojení a napáchané škody opakovaly se střídavou intenzitou. Největší kalamita nastala po větrných smrštích v letech 1868 a 1870. Podle některých údajů jí padlo za oběť až 11 milionů m dřeva a v románu Ze světa lesních samot se stala i součástí české literatury.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě