Kůrovcem devastace lesů nekončí, jejich obnovu sabotuje přemnožená zvěř
Lesníci ještě nevyhráli boj s kůrovcem, a už mají dalšího nepřítele. Po lýkožroutovi, který zdecimoval smrkové lesy, se musejí bránit proti „nájezdům" přemnožených jelenů a srnců, kteří obnovující se lesy likvidují. Škody jdou jen v Olomouckém kraji do milionů korun.
„Zvěř je přemnožená několikanásobně. Usuzujeme tak podle škod, které jsou v neúnosné a v nepřijatelné výši. Obrovské potíže nám dělá to, že listnaté dřeviny a jedle nejsou až na výjimky schopny odrůstat bez ochrany proti zvěři," říká například šéf krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra.
Černá i býložravá spárkatá zvěř, tedy jeleni, srnci, daňci nebo jeleni sika, je podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové přemnožená na celém území České republiky. Nejvíc jí chutnají mladé listnáče a jedle, které ohryzává, loupe a okusuje.
„Sazenice zpravidla neuhynou, ale zbrzdí se jejich růst. Působením přemnožené býložravé zvěře se zvyšují náklady na ochranu mladých porostů," uvedla Jouklová.
Stromky, které jsou pro zvěř atraktivní, sází lesníci do oplocenek a jedle, které zvěři obzvlášť chutnají, oplocují i individuálně. Tato opatření přijdou společnosti hospodařící v lesích po celé republice každý rok na stovky milionů korun. Jen Lesy ČR odhadují loňské náklady na ochranu lesa proti zvěři na téměř půl miliardy korun.
Celý článek najdete zde.