VRCHLABÍ / Lesníci v letošním roce na území Krkonošského národního parku ( KRNAP ) vytěžili přes 52 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví. To je o zhruba dvacet tisíc kubických metrů dříví více než vloni.
„Je to nejvyšší objem kůrovcových těžeb od roku 1994. Vysoké objemy jsme měli v letech 2008 až 2010 jako následek orkánů Kyrill a Emma. Tehdy to bylo ročně přibližně 27 tisíc metrů krychlových," říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. Přestože jsou letošní čísla rekordní, povedlo se podle něj invazi kůrovce v Krkonoších účinně brzdit. V příštím roce správci parku neočekávají zásadní zlepšení situace, takže objem těžeb by mohl být obdobný.
Ochranáři letos původně chtěli zpracovat více než osmdesát tisíc kubíků dřeva. Plánované těžby zaměřené na přeměnu lesních porostů však kvůli vývoji kůrovcových těžeb a špatnému odbytu dřevní hmoty zastavili. „Prakticky zasahujeme jen lokalitách, kde to ukládá lesní zákon a kde hrozí masivní šíření kůrovce . V protikladu k této intenzivní lesnické činnosti stojí bezzásahové lokality, jako například Obří důl nebo prameny Mumlavy, kde přírodě ponecháváme volnou ruku, aby si se současnou situací poradila sama," vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.