logo Silvarium tisk

Třebíčsko – Období množení kůrovce se sice v nastalé zimě zpomalilo, napadené smrky však vlastníci lesů likvidují dál. „Nedělám teď nic jiného. Suchých stromů je jen na Náměšťsku, kam se člověk podívá. Kůrovec napadá i mladé stromy, které by mohly ještě klidně padesát let růst," popsal soukromý zemědělec Pavel Burian z Naloučan.
Nejvíce uschlých stromů, které již mohly být na podzim loňského roku napadené kůrovci, se však z celé Vysočiny vyskytlo na Moravskobudějovicku. Situace je tam vážná celoplošně a odbor životního prostředí v Moravských Budějovicích už vybídl řadu majitelů, aby postižené smrky odvezli z lesa co nejdříve pryč.
„Již 12. srpna loňského roku jsme rozeslali na všechny obecní úřady v naší působnosti výzvy vlastníkům k zajištění ochrany lesa. Pokud neuposlechnou, vystavují se postihu i ze strany České inspekce životního prostředí," upozornil Jaroslav Kotrba z budějovického odboru životního prostředí.
„Aktuálně se jeví jako mimořádně vážná kůrovcová situace v katastrálních územích na Jemnicku, Želetavsku, dále v katastrech Radkovice u Budče, Třebelovice, Lomy u Jemnice a Meziříčko," vyjmenoval.
Státní podnik Lesy ČR podle mluvčí Evy Jouklové likvidovat napadené stromy zatím stíhá. V závěru minulého roku mu zbývalo zpracovat asi dva tisíce metrů krychlových dřeva. Během předešlých dvanácti měsíců vytěžily Lesy ČR jen v třebíčském okresu 13,5 tisíce kubíků poškozeného dřeva.
Podle revírníků je situace podstatně horší v soukromých lesích než v těch státních. „Z evidovaných čtyř tisíc metrů krychlových tam bylo zpracováno jen padesát procent. Pokud by nedošlo k jejich zpracování do jara, kůrovec by se z těchto stromů dále šířil," upozornila Eva Jouklová s tím, že nejvíce poškozenými oblastmi loňským suchem jsou Hrotovicko a Dukovansko.

Těžba v lesích stonásobně vzrostla

Na Moravskobudějovicku se zvýšila těžba z obvyklých jednotek metrů krychlových na stovky už v loňském červnu. Stromy usychaly i během léta. Podepsal se na tom nedostatek srážek a také takzvaný semenný rok. Smrky měly výraznou produkci šišek se semeny, což je oslabilo a schnutí urychlilo. Toho využil i kůrovec. „Dynamika vzniku jeho ohnisek byla alarmující," připomněl Jaroslav Kotrba.
Situace se navíc může ještě zhoršit. Dosavadní zima totiž není na srážky bohatá a zacelit vláhový deficit z loňského roku bude prý obtížné. „Pokud bude letošní rok podobný tomu minulému, můžeme počítat s velmi rozsáhlou kůrovcovou kalamitou," upozornil Ivan Jupa z třebíčského odboru životního prostředí.
Zmírnit možná rizika mohou podle Jaroslava Kotrby pouze vlastníci lesů. „Pevně věřím, že všichni pochopili vážnost situace a k ochraně lesa přistoupí zodpovědně. Je třeba si uvědomit, že následky loňského sucha se v lesích ještě projeví. V boji s kůrovci je proto nutné nepolevit," zdůraznil. Drobní i větší vlastníci mají nyní za povinnost odvézt veškeré dřevo, které jeví známky napadení, a to nejpozději do konce března. Úředníci je k tomu však vyzývají už teď. „Nelze všechno nechat na konec března," vysvětlil Ivan Jupa.
Pokud by dřevo zůstalo stát v lese, mohli by z něj lýkožrouti na jaře vylétnout a napadnout další stromy. To by mohlo nastat i v případě, kdyby pokácené kmeny zůstaly u lesa. Za ponechání napadeného dřeva na místě se majitel nevyhne sankcím.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě